HDP Eskişehir İl örgütünden kamuoyuna açıklama

Read Time:2 Minute, 35 Second

Halkların Demokratik Partisi Eskişehir İl örgütünden tutuklular için basın açıklaması yapıldı.


Mezopotamya Haber24/Eskişehir-Tutuklular için yapılan basın açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Yaşam hakkı her koşulda amasız ve fakatsız savunulmalıdır. Yaşamak için yaşatmayı temel almalıyız.

Yaşam hakkının uluslar arası anlaşmalar ve anayasada güvence altına alınmasına rağmen özellikle son OHAL süreciyle birlikte ülke bir rejim değişikliğine gitmiş ve demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Yaşanan darbe süreci bazı güçlerin eline hayal bile edemeyecekleri yetkileri vermiştir.

Bununla birlikte yıllarca mücadele edilerek elde edilen kazanımlar bir bir ortadan kaldırılmıştır. Ülkenin ve halkımızın geleceği karanlığa teslim edilmiştir. Özellikle Kürt sorununun çözümü noktasında derin eller halkın beklentilerini yok saymış ve hukuk bireyselleştirilmiştir.

Bu süreç topluma istikrar gibi sunularak algı operasyonları yapılmıştır. Özellikle siyasilerin kürsü dokunulmazlıkları yok sayılarak halkların iradeleri cezaevlerine konmuştur. Kürt sorunun çözümünün muhataplarıyla yapılabileceği gerçeği yok sayılarak anti demokratik uygulamalar üst seviyeye çıkmıştır.

Bu sürece demokratik tepkilerin önü kapatılmıştır. açlık grevleri dalga dalga yayılarak cezaevlerine yansımıştır. ülke demokrasisi için açlık grevleri taleplerinin bir an önce hükumet tarafından karşılanması ve adım atılması gerekir.

Buradan hükümete çağrıda bulunuyoruz; bu insanlar dışarıda politika yapıyordu, ülkenin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun demokratik siyaset temelinde çözümü için mücadele ediyorlardı. Siz içeri attığınızda bu politik kimliklerinden soyutlanmış olmuyorlar.

Bu insanların politik kimlikleri yokmuş gibi davranamazsınız. Bugün 53. Gününde 100 ‘ün üzerinden cezaevinde yaklaşık üç bin siyasi tutuklu ve hükümlü süreli dönüşümlü açlık grevindedir. Y aşanan süreli ve dönüşümlü açlık grevi konusunda hem hükümeti uyarıyoruz ve hem de bu konuda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin boyutları hergün gittikçe birbirini aşan bir noktaya varıyor. Yıllardır hem tutsakların hem kendi mücadeleleri hem de hukuksal anlamda elde edilen kazanımlar geri alınıyor. Ağır bir tecrit söz konusu, özellikle Sayın Öcalan ve diğer tutsaklar üzerinde ağır bir tecrit uygulanıyor.

Yine ailelerle görüşler, cezaevi görüşleri ile ilgili kısıtlama ve sınırlılıklar getirilerek görüş hakları ellerinden alınıyor. Örneğin sürgünler bir cezalandırma yöntemi olarak uygulanıyor.

Çocuklarını görmeyen aileler var. Çünkü çocuklarının hangi cezaevlerinde olduğunu tespit etmekte zorlanıyorlar.

Cezaevlerini denetleyen mekanizmalar OHAL’le ortadan kaldırıldı

Yine cezaevleri alanında çalışan ve dayanışan dernekler OHAL gerekçesiyle kapatıldı. Bugün Türkiye cezaevlerini denetleyen, tutsaklarla ve ailelerle dayanışmayı sağlayan mekanizmalar ortadan kaldırılmış durumdadır. Bir şekilde tutsaklar ile birlikte aileleri de bu tecrit ile karşı karşıya.

Tahliye edilmesi gereken tutsaklar sudan gerekçelerle tahliye edilmiyor

Hükümet, hasta tutsaklar ile ilgili verdiği sözleri unuttu

Hasta tutsaklar uzun bir süredir hem bizim hem kamuoyunun gündeminde. Açıkçası çözüm sürecinde de bu konuda uzunca tartışmalar ve görüşmeler yürütülmüştü. İktidar hasta tutsaklar konusunda sözler vermişti.

Ama maalesef bu sözlerini unuttu. Hukuku ve adaleti bir kenara bırakan iktidarın, hasta tutsaklar konusunda vicdani ve ahlaki bir çürüme yaşadığını söyleyebiliriz.

Kendileri söz konusu olunca en ufak bir hak ihlalinde uluslararası kriz yaratan AKP iktidarı, cezaevlerinde ölüm döşeğinde olan hasta tutsakların aileleri ile bir vedalaşma, bir helalleşme durumuna dahi müsaade etmiyor. Bu açıkçası bizim açımızdan artık hukukun ve adaletin tecelli etmesi gereken bir durumdan ziyade ahlaki bir meseledir, ahlaki açıdan bakılması gerektiğini düşünüyoruz.

Siyaset yapmak suç değildir. Siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır.

Öncelikle Hasta tutukluların derhal serbest bırakılmalı ve tedavileri acil olarak yapılmalıdır

Altına imza konulan Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin kararları derhal uygulanmalıdır.

          Halkların Demokratik Partisi Eskişehir il Örgütü
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: