Suriye işsizlikte dünya birincisi! ŞAM-NISRÎN XELÎL

Read Time:2 Minute, 21 Second

Suriye’de 10 yıldır süren siyasi, ekonomik kriz ve hükümetin izlediği yanlış politikalar işsizlik rakamlarının dünya zirvesine oturmasına neden oldu. Uluslararası kurumlardan edilen verilere göre Suriye’de işsizlik yüzde 50’yi aştı. Suriye’nin ardından ise Senegal ikinci sırada bulunuyor.

ŞAM-NISRÎN XELÎL

EKONOMİNİN ALT YAPISI ÇÖKTÜ

Suriye’de yaşanan savaş ekonomiyi büyük bir çöküntüye uğrattı. Turizm sıfıra indi. Tarımsal üretim her geçen gün düştü. Binlerce aile Suriye dışına göç etmek zorunda kaldı. Ekonominin tüm dinamikleri durmaya başladı.

Güvenlik gerekçesiyle ismini açıklamayan bir ekonomist konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomideki çöküşü sermayedarların Suriye dışına kaçmasına bağlayan ekonomist, yatırımın olmaması krizi derinleştirdiğini ifade etti.

‘HÜKÜMTE SORUMLUDUR’p

Hükümetin istihdamı düşürdüğüne dikkat çeken ekonomist, asker olmayı reddeden gençlerin işten çıkarıldığını hatırlattı. Savaş nedeniyle endüstrinin de durduğunu kaydeden ekonomist, tarımsal üretimin de yüzde 60 düştüğünü ifade etti. Savaşın en büyük darbeyi turizme vurduğunu belirten ekonomist, Suriye krizi boyunca 371 otel ve 350 restoranın hizmetten çıktığını ifade etti. Ekonomist, kapanan otel ve restoranlarda yaklaşık olarak 260 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

‘RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ’

Suriye’deki işsizlik rakamlarının gerçek rakamların çok altında olduğunu vurgulayan ekonomist, gerçek rakamlara göre Suriye’de işsizlik rakamlarının yüzde 70 dolaylarında olduğunu bazı yorumcuların bunu yüzde 80 olarak değerlendirdiğini söyledi. 2010 yılındaki işsizlik verilerine dikkat çeken ekonomist, “Yüzde 8,8 olan işsizlik rakamları bugün yüzde 57,7 olarak kayıtlara geçiyor. Bu oran yaklaşık olarak 3 milyon kişinin işsiz kaldığı anlamına geliyor” dedi.

2011 VE 2018 ARASINDAKİ RAPOR

Akademisyen ve Ekonomist Eyhem Esed hazırladığı ekonomi raporunda halkın yaşadığı sorunlar analiz edildi. Raporda ekonomi politikalarının gözden geçirilmesi gerektiği ve ekonomik sorunlara çözüm bulunması gerektiğine yer verildi.

Yapılan araştırma, Suriye ekonomisinin işgücü piyasasındaki 4 tür dengeyi inceledi: temel dengeler (iş performansı ile işgücü talebi arasındaki eşitsizlik), kira dengeleri (ekonomik sektörler arasındaki kira farklılığı) ve cinsiyet dengeleri ( işyerinde erkekler ve kadınlar arasındaki) ve sektörel dengeler (ekonominin sektörleri arasında işgücü dağılımının çeşitliliği).

Yapılan araştırma 2011-2018 arasını kapsıyor. Araştırmada 2011-2018 arası işsizliğin yüzde 37’ye çıktığı belirtiliyor. Araştırmada kadın ve erkek arasındaki işsizlik rakamlarına da yer veriliyor. Kadınlarda işsizlik oranının erkeklere göre daha fazla olduğuna yer verildi. Suriye’de yaşayanların yüzde 90’ının açlık sınırının altında yaşadığı da rapora yansıyan bilgilerdendi.

YURTTAŞLAR TEPKİLİ

Şam hükümetinin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Suriye vatandaşları, ekonomik krizin bütün yükünü çekiyor. İş imkanları bulamayan yurttaşlar, evlerine ekmek götürememekten şikayet ediyor.

Konuya ilişkin konuşan T.H. adlı yurttaş, “İstediğiniz kadar diplomanız olsun. Eğer bir tanıdığınız yoksa ya da birilerine yüksek meblağlarda para vermezseniz hükümette bir iş sahibi olamıyorsunuz” dedi.

Hükümet kurumlarındaki rüşvete dikkat çeken E.Y. adlı yurttaş da “Babama ait malları kendi adıma almak için yaklaşık olarak 3 milyon Suriye lirasını çeşitli memurlara vermek zorunda kaldım” diye konuştu.

F.N. adlı yurttaş, asgari ücretin işçinin emeğini karşılamadığını belirterek, işçilerin verilen ücretle evlerine ekmek götüremediğini vurguladı.

Hükümetin istihdam sahaları açması çağrısında bulunan Suriyeli ekonomist, Sezar Yasası yaptırımları nedeniyle istihdamın arttırılamadığını ifade etti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: