Özerk Yönetim: Şam hükümeti Suriye krizinin çözümünü engelliyor

Read Time:1 Minute, 26 Second

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Müdürlüğü, Şam hükümetinin Özerk Yönetim ve QSD’yi dış güçlere bağlı olmakla suçlamasına yaptığı açıklama ile cevap verdi.

Özerk Yönetim Dış İlişkiler Müdürlüğü, bu şekilde kullanılan bir dilin ve siyasetin, diyalog ve çözüm önünde engel olduğunu, Suriye krizini derinleştireceğini belirterek, “Çok renkli, demokrat ve merkezi olmayan bir Suriye için çabalıyoruz. Dış güçlerle bağlantılı olduğumuza dair söylemleri ret ediyoruz” dedi.
Açıklamanın devamında şunlar belirtildi;

“Suriye rejimi iç kriz çıkarma ve kamuoyunun dikkatini  temeli olmayan konulara çekme politikaları devam ediyor. Bu tutum Şam Hükümeti’nin Göç ve Dışişleri Bakanlığı’nın Dêrazor ve Ebu Kemal’e yönelik hava saldırısına ilişkin  BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Meclisi’ne gönderdiği mektupta ortaya çıktı. Rejim, kendisine karşı komplo gerçekleştiriliyor gibi göstererek, görev ve sorumluluklarından, krizi çözmekten kaçınıyor. Şimdi bile Suriye’nin durumunu kulak ardı etme tutumları sergiliyor. Rejim üyelerinin geçtiğimiz hafta Qamişlo’da çıkardığı krizler,  Suriye Dışişleri Bakanlığı’nı Özerk Yönetim ve QSD’yi ABD destekli araçlar olmakla suçlaması, bölgede yaşanan olaylar,  Şam hükümetinin sorumluluklarını yerine getirmekten kaçındığı anlamına geliyor.
Yönetimimizin  bağımsızlığını, siyasi ve askeri kararımızı yeniden teyit ettiğimizde, Suriye rejiminin Suriye’ye yalnızca talan getiren politikalarından vazgeçmesi gerektiğini belirtiyoruz. Şam hükümetinin Eyn Îsa’da yaşanan olaylara yönelik tutumunu, Suriye’nin diğer bölgelerini Türkiye’ye teslim etmek için işgalci Türk devleti ile yaptığı işbirliği açıklığa kavuşturmasını istiyoruz. Bu şekilde kullanılan bir dilin ve siyasetin, diyalog ve çözüm önünde engel olduğunu, Suriye krizini derinleştireceğini belirtiyoruz. Yapılacak en iyi şeyin rejimin bu hitaplardan vazgeçmesi ve sorumluluklarını yerine getirmesi olduğunu ifade ediyoruz. İnandığımız ilke ve hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.  Çok renkli, demokrat ve merkezi olmayan bir Suriye için çabalıyoruz. Dış güçlerle bağlantılı olduğumuza dair söylemleri ret ediyoruz. Suriye’deki ulusal rolümüzden ve Suriye için ulaşmaya çalıştığımız hedeflerden gurur duyuyoruz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: