Hol Kampı’nda kalan Iraklı göçmenler: Evimize dönmek istiyoruz. EKREM BEREKET

Read Time:1 Minute, 30 Second

DAİŞ 2014 yılında Musul’a saldırmasının ardından binlerce Iraklı topraklarını terk ederek Özerk Yönetim alanlarına göç etti. Hol Kampı’na yerleştirilen göçmenler, o günden bu yana evlerine geri dönmenin umuduyla yaşamlarını sürdürüyor. Hol kampında 30 bin 706 Iraklı kalırken Cizre Kantonundaki kentlerde ise 30 bine yakın Iraklı yaşıyor. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve Irak hükümetine çağrıda bulunan Iraklı göçmenler, evlerine geri dönmelerinin sağlanmasını istedi.

‘NE ZAMANA KADAR BURADA KALACAĞIZ’

Ülkesine geri dönmek istediğini söyleyen Ebû Ehmed, “Irak’taki savaştan dolayı buraya geldik. Burada da her gün top sesleri arasında uyanıyoruz. Ne zamana kadar burada kalacağız? Oğlumu burada kanserden kaybettim. Tedavisini yapamadığım için yaşamını yitirdi. Uluslararası kurumlar bize yardım eli uzatmadı. Kamp yönetimi sayesinde oğlumu Qamişlo Hastanesi’ne götürdüm. Ancak kurtaramadık” dedi.

‘IRAK HÜKÜMETİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR’

Selahaddin’den kampa göç eden Lûey Murad, üç yıldır kaldığı kamptan ülkesine geri dönmek istediğini vurguladı.

Ebdullah Mehmûd Mihemed (78), “Irak hükümeti evimize geri dönmemiz için bir şey yapmıyor. Burada yaşayan kadın ve çocukların ne suçu var? Neden ülkelerine geri dönmesinler?” diye sordu. Eşi Irak’taki savaşta öldürülen Musulu Hena Mihemed de 10 çocuğuyla ülkesine dönmek istediğini kaydederek, Irak hükümetinin üzerine düşeni yapmasını talep etti.

ꞌIRAK HÜKÜMETİ CİDDİ ADIMLAR ALMALIDIR’

Konuya ilişkin konuşan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi Eş Başkanı Yardımcısı Fener El Giêt, Iraklı göçmenlerin DAİŞ teröründen çok fazla zarar gördüğünü söyledi. Hol Kampı’nda yaklaşık 30 bin Irak vatandaşının kaldığına dikkat çeken Fener El Giêt, “Bunların hepsi DAİŞ’li değildir. Bunların çoğu Irak’taki savaştan kaçarak buraya geldi. Bazıları da DAİŞ çetelerinin aileleridir. Özerk Yönetim ile görüşmeye gelen Iraklı heyete yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık. Irak’ta savaş olduğu için başta Iraklı göçmenler geri dönmek istemiyordu. Bugün ise çoğu geri dönmek istiyor. Irak hükümetinin bu konuda daha ciddi adımlar atmasını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: