“EĞİTİM BİR SEN NEFRET SUÇU İŞLİYOR”

Read Time:1 Minute, 8 Second

HDP Eskişehir İl Eş Başkanı Şükriye Ercan, Eğitim Bir Sen Eskişehir Şubesinin “ Eskişehir Barosu’nun LGBTİ+ derneklerle işbirliği yaparak eğitimler düzenlemesine” ayrımcı ve nefret suçu içeren beyanlarla karşı çıkmasını sert dille eleştirdi.

Ercan’ın açıklaması şöyle:

“Kadına yönelik şiddete; kuran kurslarındaki, tarikat ve cemaat yurtlarındaki çocuk istismarcılarına; yolsuzluklara ses etmeyen bir sendika, bu ülkede eşit yurttaş̧ olarak yasamak isteyen; ayrımcılığa maruz kalmak istemeyen; çeşitli biçimlerde hakları ihlal edilen LGBTİ+’lara karşı nefret suçu işlemekten çekinmiyor. LGBTİ+’’larla yapılan çalışmaları toplumsal ahlakı erozyona uğratan faaliyetler olarak göstererek, Eskişehir Barosu’na da ayar vermeye yelteniyor.

Bazı gruplar insan olarak görülürken, bazı gruplar daha az insan olarak görülemez; insan hakları bir bütündür ve herkes içindir. LGBTİ+lar kamusal hizmetlerden, herkese tanınan haklardan muaf tutulamaz. Eskişehir Barosu’nun yaptığı işe bir şey denilecekse ancak ve ancak takdir edilebilir.

Eğitim Bir Sen, tüm toplum adına konuşma hakkını nereden almaktadır? Bizce, toplumun “manevi değerleri” söyleminin arkasına saklanarak iktidar sözcülüğü yapmaktadır.

Eğitimciler, öğretmenler; dolayısı ile bu alanda örgütlü bir sendika “ırk, din, dil, cinsiyet, cinsel yönelim, etnik kimlik” ayrımı yapamaz, yapmamalıdır. Asıl sorgulanması gereken LGBTİ+’lara yönelik açıkça ayrımcılık çağırısı yapan, onları düşmanlaştıran, nefret kusan Eğitim Bir Sen’in tutumudur.

En büyük sendika olmakla övünen Eğitim-Bir-Sen’in siyasal iktidar tarafından türlü yöntemlerle büyütülüp semirtildiğini; mücadele kaçkını olduğunu; emekçiler lehine tek bir kazanım elde etmediğini; Hükümet ve işveren yandaşı sarı sendika olduğunu hatırlatmak isterim.
Haber #yaşambelleközgürlük

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: