ABD, Trump ve Biden’ı bundan sonra neler bekliyor?

Read Time:1 Minute, 30 Second

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 Ocak’ta görev süresi dolmadan azledilmesini öngören tasarıyı onaylarken, bundan sonra Trump, seçilmiş Başkan Joe Biden ve ABD’yi neler beklediği de merak konusu oldu.

Trump’ın görevden alınıp alınmayacağına dair son kararı ise Senato verecek. Senato’nun üçte ikisinin Trump aleyhine oy kullanması gerekiyor.

Trump, ‘hükümete karşı isyana teşvik’ ile suçlanırken, 6 Ocak’ta gerçekleşen Kongre baskınında dört kişi hayatını kaybetmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Temsilciler Meclisi ikinci kez Trump hakkında azil kararı verdi ve bazı Cumhuriyetçi üyeler de bu kez Trump aleyhine oy kullandı.

Haber-yorumda, Trump’ın azledilme kararıyla birlikte Trumpizm olarak nitelenen aşırıcı fikirlerin de azledildiğine dikkat çekildi.

Yorumda, Trump’ın ‘isyana teşvik’ tutumu yerine sonuçları sessizce kabul etmesinin Georgia’da kendisini bir sandalyeden ettiğini ve bunun da Senato’yu kontrol edebileceği anlamına geldiği hatırlatıldı.

Böylece Trump’ın siyasi nüfuzunu güçlendirme şansını yitirdiği yorumu yapıldı.

Biden’ı bekleyen süreçle ilgili ise şu yorum yapıldı:

“ABD’nin 46. Başkanı seçilen ve 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Joe Biden, her gün 4 binden fazla ABD’linin yaşamına mal olan ve ekonomiyi gittikçe zorlayan Covid-19 salgınıyla boğuşmak zorunda.

Senato, Trump’ın azledilmesi süreciyle uğraşırken Biden’ın farklı gündemleri olacak.

Cumhuriyetçiler, azil sürecinin, “iyileşmeye ihtiyaç duyan” Amerikan ulusunu biraz daha ayrıştıracağı uyarısını yapıyor. Bu durumun, Biden’ın vadettiği “ülkeyi birleştirme” hedefini zorlaştıracağı kanaatindeler.

Azil süreci, başkanlığının ilk günlerinde Biden için gerçek pratik zorluklar ortaya çıkarabilir. Trump hakkındaki yargılamaya odaklanan Senato, Biden’ın “ilk 100 gün” hedeflerine odaklanmakta güçlük yaşayacaktır. Biden’ın yeni görevlendirmelerinin onaylanmasında yaşanabilecek gecikmeler de federal hükümetin yönetimini Biden açısından zorlaştırabilir.

Biden’ın talebi, Senato’nun Trump’ın yargılanma sürecine yarı zamanlı mesai ayırması ve yeni dönemin görevlendirmelerine de mesai harcaması oldu.

Ancak bu planın Cumhuriyetçi ya da bağımsız Senato üyeleri tarafından benimseneceğinin garantisi yok.

Yeni başkanlar için ilk 100 gün, siyasi etkinin en yüksek düzeyde olduğu kritik bir süreç olmuştur. Biden’ın mesaisinin bir kısmının bu mücadeleye aktarılacağını söylemek mümkün.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: