​​​​​​​Hol kampındaki henüz bir yaşını bile doldurmamış çocuklar nereden geldiler?

Read Time:2 Minute, 0 Second

Hol kampında DAİŞ’li çete eşleri ve çocuklarının olduğu özel bölüme girildiğinde bir yaşını henüz doldurmamış bebekler karşınıza çıkıyor. Oysaki iki yıla yakın süredir DAİŞ’li kadınlar eşleri ile ayrı yerlerde tutuluyor.

EKREM BEREKAT-Hesekê’nin 45 kilometre doğusunda bulunan Hol kampı 9 bölümden oluşuyor. Kampın 8 bölümünde Baxoz kasabasından çıkarılan Irak ve Suriyeli mülteciler kalıyor. Bunun dışında bir bölüm de ayrı olarak DAİŞ üyelerinin ailelerine ayrılmış. Bu bölüm denetlemeyi kolaylaştırmak açısından beş bölüm şeklinde düzenlenmiş.

Muhacirat” göç edenlerin bölümündeki DAİŞ’li sayısı 8 bin 965 kişidir. Başka bir deyişle 2 bin 625 ailedir. Bununla birlikte çeteler yaşları 1 ile 17 arasında olan çocuklarını da kendileriyle kampa getirdiler. Kampta 53 farklı ülkeden kadınlar bulunuyor.
Muhacîrat bölümüne yerleşenlerin genelinin kullandığı Arapça akademik düzeyde olup bu bölümde kalanlar kampa gelen herkesten saklanıyorlar. Kimseyle konuşmayıp genellikle gerçek isimlerini de hiç kimseyle paylaşmıyorlar.

Çocuklar; kadınlar tarafından DAİŞ ideolojisine göre yetiştirilip DAİŞ sembolü olarak işaret parmaklarını kaldırıp ‘ebedi’ sloganını dillendiriyorlar. Bunun yanında bu bölüme geçenleri de “kafir” olarak niteliyorlar.

‘BİZ HİLAFETİ KURUYORUZ’

Yanındaki bir kaç DAİŞ’li kadınla erzak alan bir kadın, Arap olmamasına rağmen akademik düzeyde Arapçayla “Biz burada hilafet kuruyoruz” diyor. Aynı kadının kendi elleriyle yaptığı arabada bir yaşını doldurmamış bir bebek var. Bu kadın 22 aydır bu kampta bulunuyor.

Kendisine bu çocuğu nerden getirdiği sorulduğunda verdiği cevap “bu ilahi bir mucizedir” oluyor.

Siyah çarşaflı başka bir kadın aynı soruyu yanıtsız bırakarak; “Size ne, burada bizim devletimiz var, her şeyi yeniden oluşturuyoruz” diyor.

DAİŞ çete ailelerinin bulunduğu bölüm kampın en tehlikeli bölümü oluyor. Bu bölümdeki bütün kadınlar kara çarşaf giymek zorunda. Beş yaşındaki çocuklar bile kara çarşaf giyiyor.

Burada esas kafalarda soru işareti oluşturan durum ise henüz bir yaşını bile doldurmamış bebeklerin nereden geldikleridir.

Kamptaki kadınların durumunu inceleyen kadın işlerini inceleme bürosunun konu hakkındaki yanıtı şu oluyor: “ Bundan birkaç gün önce kamp sakinlerinden yaşları 15-16 civarında olan 5 genç, tekrar eğitim görmek için büromuzdan başka bir yere nakil isteğinde bulundular.”

Büro ayrıca şunları belirtti: “Kendilerine buradan neden ayrılmak istediklerini sorduğumuzda bize şu cevabı verdiler; DAİŞ’li kadınlar çocuk sayısını arttırmak için bizi onlarla evlenmeye zorluyor diye belirttiler.”

Hol kampında yaşananlar tüm dünyanın geleceğini etkiliyor. Buna rağmen yabancı ülkeler vatandaşları olan çeteleri alma sorumluluğunu göstermiyorlar.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi; Koalisyondan ve çetelerin vatandaşı olduğu diğer devletlerden uluslararası bir mahkemenin kurulması ve bu çetelerin kurulacak mahkemede yargılanması talebinde bulunduysa da; Uluslararası kamuoyu günbegün artan bu soruna bir çözüm üretme çaba ve iradesini göstermiyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: