Recep Maraşlı Yazdı: İNTİHAL (Aşırma!)

Read Time:1 Minute, 33 Second

Recep Maraşlı
iNTİHAL” akademi dünyasında, başkasına ait bir çalışmadan kaynak belirtmeksizin alıntılar yaparak, sanki kendi vardığı sonuçlar, kendi buluşlarıymış gibi sahiplenilmesi demek. Bilim ahlakı açısından en çok ayıplanan şey! Üstelik bu doktora, doçentlik tezi gibi bilimsel kariyer belirleyen bir çalışmada yapılmışsa, bağışlanmayan bir suç olarak kabul edilir.

Türkiye’deki “akademi dünyası”nda başka yapısal pek çok kusurun yanı sıra, doktora tezlerinde başkalarının çalışmalarını kısmen, hatta kimilerince tamamen kopyalamak adeta bir vakayi adiyeden sayılıyor. Kes+kopyala+yapıştır; fabrikasyon gibi Prof.Dr. çıkıyor ortaya.

Boğaziçi Üniversitesi’ne SİYASİ KOMSER olarak atanan prof. ünvanlı şahısın tezlerinin de “intihal ürünü” olduğu iddiaları ortaya atıldı. Doğrusu buna hiç şaşırmadım, kişiyi tanıdığım için değil. Bu memleketin yaygın kabul ve ahlak anlayışı buna cevaz verdiği için…

Örneğin, bir kent işgal edilir, yağmalanır. Oradaki en güzel, en görkemli Kilise’ye el konulur. Çan kulesi yıkılıp yanına bir minare diktiniz mi olur size “ULU CAMİ!”…

Ele geçirdiği beldedeki en sağlam, görkemli binalar paylaşılır: olur size “Fehim Paşa Konağı”!..

Çok güzel bir ezgi çalınıyordur; sözlerini değiştirir üzerine kendi sözlerinizi eklerseniz “folklor zenginliği”niz oluverir.. “Ah keşke bizim de böyle olsa!” diye kıskanmanıza ve yarışa girmenize gerek yok. Üzerine at nalı gibi bir bayrak yapıştırdınız veya bismillah diye giriştiniz mi her şey sizin olabilir.

Talancılık ve ganimet, bir toplumun ekonomi-politiğinin temelini oluşturursa bunun kültür ve sanat alanına, düşünce üretimine yansımaması düşünülemez. Hele “Gavurdan” vurduğunuz şeyler ananızın ak südü gibi helal sayıldıktan sonra, bunun ayıbı ve günahı da kalmaz.

Memlekette “GAVURUN MALI” diye bir söz boşuna türememiştir. “Gavurun malı” maddi bir varlık da olabilir, bir sanat eseri de, bir buluş da, hatta gavurun insanları da… Kapanın elinde kalması, tahrip edilmesi, sahiplenilmesi mübah olan, sorun olmayan bir şeydir o…

Bilimsel tezleri “intihal”ler ile dolu olan kişilerin çoğunlukla bu anlayıştaki kişilerden çıkmasını da rastlantı saymamalı. Akademilerdeki “intihalleri” ayıplamak için işe tarihi-toplumsal intihallerden başlamalı derim.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: