2021’de Kürtleri neler Bekliyor? 1. Bölüm Erkan Serhatlı

Read Time:2 Minute, 4 Second

Bir önceki yıldan Acı ve kederlerimizi nakl ettiğimiz yeni bir Yılın ilk gününde Kürdistanın dört bir yanına dair kisa bir deģerlendirme yapıp durumu gòzden geçirmekte fayda var.

Erkan Serhatlı
Şüphesiz her yeni başlangıç yeni bir umut taşıyor beraberinde. Lakin Kürtler dòrt bir yanı işgal ve düşman kuvvetleriyle örülmüş bir coğrafyada bu umutlarını nasıl yaşata bileceklerinin derdindedir.

Kuzey Kürdistanda Türk devleti çinde bulunduğu siyasi askeri ve ekonomik buhranı kürtlere saldırarak kendisine dış dünyaya karşı santaj malzemesi elde etmek için çabalıyor.

Suriyede,Rojavada,Libyada ve en son Ermenistana karşı finanse ettigi egitip donattığı terörirstleri kulanan Türk terör devleti uygar dünyayı bir süre daha meşgul edeceģe benziyor.

Rojavada Ayn Isa kentine yönelik saldırılar M4 kara yolunun kontrolu ve bununla iltisaklı Rojavadaki kantonları şehirleri birbirinden kopararak olası işgal girişimlerinde savunmasız birakma çabası içerisinde olan Türk terör devleti ve kontrolundeki cetelere karşı direnmeye devam eden Kürt gücleri diģer yandan Rus ve Şam rejiminin santajları ile karşı karşiyadır. Ayn Isa nin Esad rejimine birakilmasini teklif eden Rusya istediği sonucu elde edemeyince ateşkesin garantöru olmasina raģmen Tûrk devletinin ve çetelerin saldırılarına göz yummakta seyirci kalmakta ve onları Kürtlere karşı santaj olarak kulanmaktadır.Rusya Suriyede kendi menfaatleri peşinde koşup mevzi elde etme uģruna tum insani ahlaki deģerleri ayaklar altina almakta ve taraf olduģu uluslararası antlaşmalarada aykırı davranmaktadır.

Tûrk devletinin ısrarlı saldırıları Kürtlerın direnişin kalesi ve yeni bir umudun yeşermesinin sembolü olarak gördukleri Kobane’yi işgal etme amaçlıdır.Kobane işid savaşını kazanip düşmemesi Erdoğan gibi bir teröristin şahsi meselesi haline gelmiştir.Terör devletinin başindaki Erdoğan kendisine bağlı çetelerle bu meramini her neye mal olursa olsun yerine getirmek istemektedir.

Abd seçimleri Erdoğanı şimdilik direk bir Kobane saldırısını ertelemeye zorlamış buna karşılık Erdoģan Ayn Isa da Ruslarla danışıklı dövüş çerçevesinde bir cephe açmıştır. Aralıksız süren saldırılara Ypg ve Demokratik Süriye gùcleri direnmeye devam etmektedir.Ruslarin bölgeyi Esad yönetimine teslim edin tekliflerini red eden Rojava yönetimi kendi etraflarında örulmek istenen ağın farkında olmakla beraber buna hangi şekilde karşı koyacaklarının planlaması içerisindeler.

Abd de seçimi kayb eden her türlü siyasi ve insani ahklaktan yoksun Donald Trump ve yönetiminden cesaret alan Erdoğan yeni şeçilen John Biden yönetiminin kendisine bu kolaylikları saģlamayacağını kestirmekte ve elini çabuk tutmaya çalışmaktadır. Bundan yaklaşık iki ay önce bunun sadece Rojava ile sınırlı olmadığını bunun Güney Kürdistanıda kapsayan Kobaneden Sere Kaniye Raqqaya içine alacak kadar derinliģe ve Hewlere uzanacak kadarda genişleğe sahip bir planın parçası olduğunu belirtmiştim. Güney Kürdistan yönetimide bu planın dahilinde olduğunuda sahaya sürdükleri Enks gibi karanlık yapidan ve taleplerinden görmekteyiz..

Devam edecek

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
100 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: