SARAYIN AKIL HOCALARININ CEHALETİ VE HERRİ BATASUNA Nihat Veli Yüce

Read Time:1 Minute, 5 Second

Nihat Veli Yüce
İspanya Anayasası, özerk toplulukların varlığını kabul etmektedir. İspanya  Anayasa’sının ikinci maddesi, “bölgeler ve milletler”in özerklik hakkını kabul etmektedir. Ana dil eğitimi,  kültürel haklar ve isim hakları yanında, özerk yönetimlerin kendi özerk yönetim bayrakları kabul edilmiştir. İspanyolca bütün İspanyada resmi dildir.

Ayrıca İspanyolcanın yanında farklı dilleri olan özerk yönetimlerin kendi dilleri ikinci resmi dil olarak tanınmıştır. Diğer yandan Bask ülkesi, Katalonya gibi özerk bölgeler kendi orijinal isimleri ile anılmaktadır. Barselona’ya gittiğinizde bütün tabelalar İspanyolca ve Katalancadır. San Sebastian’a gittiğinizde, tabelalar İspanyolca ve Baskçadır. Çocuklarına kendi ana dillerinde isim vermek için nüfus müdürlüklerinde sürüm sürüm süründürmezler. Bununla birlikte yerel yönetimler geniş yetkilere sahiptir.

Sarayın cehaleti kendinden menkul akıl hocaları Erdoğan’a fısıldamış olmalılar ki, Erdoğan’da HDP ile Herri Batasuna’yı aynılaştırmakta bahis görmemiş. AİHM’in Herri Batasuna kararı ile Selahattin Demirtaş kararını kıyaslamaya gitmiştir.

Türkiye’de bırakalım kürtçe şehir veya bölge isimlerini, kürtçe  meclis tutanaklarına bilinmeyen veya anlaşılmayan bir dil olarak geçmektedir. Türkçe ve Kürtçe yazılmış Mardin’e hoş geldiniz tabelasına dahi tahammül gösterilmemektedir. Saray Herri Batasuna örneğini verirken İspanya’da farklı milletlere tanınan haklarla, Türkiye’de ki hak tanımamazlık arasındaki büyük uçurumu dahi hesaba katmadan üfürükçü hocalar gibi üfürmüştür. Feyz aldıkları merciler, üfürükçüler, tükürükçüler olunca, bu tarz üfürmeler meşrebe uygun düşüyor. Her alanda basitleşme ve düzeysizlik tarz haline geliyor, ölçüsüzlüğün ölçüsü oluyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: