MASKELER ÇIKARILDI Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:3 Minute, 59 Second


Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan
Barzaniler ve onların koruma güçleri (parti, peşmerge, istihbarat) çok kötü bir rol oynuyor. Bu rol yeni de değildir. Mustafa Barzani’den bu yana oynanmaktadır. Bu rol, sömürgecilere tetikçilik yapma rolüdür.

Barzanilere göre kendilerine hizmet etmeyen her Kürd bireyi ve politik gücü “hain“dir. Bu mantık sonucu sırtını dayadıkları sömürgecilerden aldıkları destekle savaşmadığı bir Kürd siyasal gücü bırakmadılar. Sömürgecilerden aldığı destekle bir korku imparatorluğu yaratılar. Kürdistan halkını sömürgeciler adına baskı altına aldılar.

Sömürgecilerin hizmetinde olan bu tekçi ve mafyacı Barzani ailesi, komplolarla Kürdistan’nın doğu ve kuzey önderliklerini geçmişte sömürgecilere hizmet karşılığı tasfiye ettiler. Şimdi de kan, emek ve acılarla kurulan Rojava‘ya sömürgecilerle aynı anlayışla saldırmakta, onların taşeronluğunu yapmakta, Rojava şahsında Kürdistan halkının kazanımlarına artık açıkça saldırmaktadır.

Böylesi bir tarihsel süreçte sömürgecilerin hedeflerine parelel olarak hareket eden Barzaniler, Kürdistani bir güç değildir. Dahası sömürgecilerin yedek lastiğidir. Kürdler artık bunu görmelidir.

Tüm çabalarına rağmen sömürgeciler adına Rojava‘yı kontrol edemeyen Barzaniler, bugün açıkça provakatif bir şekilde PYD/YPG’ye saldırmaktadırlar. Bir emravaki ile bir kaos yaratıp sömürgecilere saldırı zemini hazırlamaktadırlar. Sömürgecileri kendilerini korumak için güneye getirdikleri gibi, şimdi de Rojava‘da aynısını yapma çabasındadırlar. Bunun yanı sıra sömürgeciler kendileri kontrol edemedikleri Kürd kazanımlarını Barzaniler eliyle yapmaya çalışmaktadırlar. Bu anlamıyla Barzanilerin Rojava‘ya saldırısı sömürgeci planın ta kendisidir. Sömürgeciler, her sıkıştığında Barzanileri çağırıp Kürdlük adına Kürd kazanımlarını baltalamışlardır. Doğu ve kuzey önderliğin tasfiyesi bunun somut kantıdır.

Barzaniler ve koruma güçleri bu ihaneti milliyetçilik, bayrak ve bağımsızlık kisvesine börünerek yapıyorlar. Oysa bu değerler onlar için sadece birer maskedir. Bu maskeler takılsa da söylem ve eylemleriyle kapkara yüzleri sırıtıyor. Bunu görmek isteyen her samimi Kürd görebilir. Bunu görmek için kahin olmaya gerek te yoktur. Mesrur Barzani ve Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in son açıklamalarına bakmak yeterlidir.

Mesrur Barzani ve Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin ve kuzeyli kemikçilerin yaptıkları açıklamalarla maskelerini bir kez daha düşürdüler. Yüzlerindeki maskeleri düşen bu güçler, açıkça sömürgecilerin taşeronları olduklarını ortaya koydular. Türk devletinin Kürd milletine karşı yok edici politikasını artık Barzaniler ve onların koruma güçleri ile kapılarında ikbal arayan kuzeyli kemikçiler açıkça üstlenmiş bulunuyorlar.

PKK/PYD ile bir savaş çıkarmak için envai yalanlarla ortamı geriyorlar. Türklerden aldığı direktiflerle aynen onların kullandığı bir dil ile yalan haberlerle Kürdler arasında bir savaş kırkıtıcılığını yüksek sesle ifade ediyorlar. Mesrur Barzani ve Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in açıklamaları bunun en son örnekleridir.

Mesrur Barzani yaptığı açıklamada YPG’nin “yasal olmayan bir şekilde” Kürdistan’ın güneyine geçmek istediği ve “ağır silahlarla peşmergeye ateş ettiğini“ iddia etti. Devamla şunları dile getirdi. “Ortak dost ve müttefiğimiz olan uluslararası koalisyon, YPG’nin bu tür saldırılarda bulunmayacağına dair garanti vermelidir. Yine yabancı ülkelerin yardımlarının Kürdistan Bölgesi topraklarına saldırı amacıyla kullanılmasına izin verilmemelidir. Şüphesiz bu tür saldırıların tekrarlanması bölge güvenliğine büyük bir zarar verecektir.“

Mesrur Barzani’den sonra Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in aynı görüşü dile getirdi. Devamında şunları dile getirdi: “Gayri meşru hiçbir gücün sınırları ihlal edip Kürdistan Bölgesi’ne geçiş yapmasına müsaade edilmeyeceğinin altını çizen Lezgin, “Ne PKK’ye, ne PKK dışındakilere, ne de kendilerini her hangi bir oluşum olarak tanıtan hiçbir güç ve örgüte gayri meşru ve illegal yollarla Kürdistan Bölgesi’nin topraklarına girmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Peki Kürdistan’ın güneyini kendi arka bahçesine çeviren Türk ve İran devletlerine aynı tepkiyi koyabiliyor mu Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin?

Ki, Irak-PDK ve Barzanilerin hakim olduğu Kürdistan’ın güneyinin Behdinan bölgesi Türk işgali altındadır. Türk ordusunun sayısız karakolu bulunmaktadır. Açık ve aleni MİT büroları bulunmaktadır.

Peki bunlar “meşru“ güç müdür?

Tüm bu rezaletler yaşanırken ve en son da Barzaniler ve koruma güçleri tarafından direk hedef alınan YPG yaptığı bir açıklama ile Mesrur Barzani ve Pêşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin‘in iddia ettiği gibi böyle bir durumun yaşanmadığı, bunun nereden çıktığını hayretle izledikleri açıklamasında bulundular.

Barzaniler ve koruma güçlerinin açıkça PYD/YPG’yi hedef almasının nedeni ne olabilir diye sorulabilir. Bilindiği gibi PYD/YPG ile en çok Türk devleti uğraştı. Onlar istediklerini elde edemeyince bu kez “kardeş, dost ve stratejik müttefikleri“ Barzaniler ve onların koruma güçlerini devreye koydular. Ki, zaten başından beri birlikte çalışıyorlar. Hesapları belliydi.

Barzaniler ve onların koruma güçleri tüm çabalarına karşın Türklerin eğittikleri birer lejyoner güç olan ENSK ve Roj Peşmergelerini kan ve can pahasına PYD/YPG tarafından elde edinilen kazanımlara ortak etmeyi başaramadılar. Bu plan tutmayınca artık cepheden saldırıya geçtiler. Masa başında üretilen senaryolarla Kürdler arasında bir savaş çıkarmanın politikasına baş vurdular.

Barzanilerin tarihi zaten kirli bir tarihtir. Mustafa Barzani’den bu yana sırtını sömürgecilere dayayan Barzaniler, Kürd milletine karşı sömürgecilerin tetikçiliğini politika edinmişlerdir. Bu rollerini yaza yaza dilimizde tüy bitti.

Fakat ne hikmetse Barzanilerin kapısında ikbal arayan birey ve siyasi çevreler, kirli bir kimlik ve politika sahibi olan Barzanileri savunabilmektedirler. Onların ihanetine ortak olmaktadırlar. Üstlenilen bu rol affedilecek gibi değildir.

Burada kendilerine bir çağrımız olacaktır. Yol yakınken ihaneti görün. Ortak olmayın. Gerisi size kalmıştır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: