MSD uyardı: Türk devletinin saldırıları çözüm umutlarını tüketiyor

Read Time:1 Minute, 34 Second

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Türk devleti ve çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada QSD’nin Suriye’nin egemenliğini koruma ve Türk devlet işgalinin önüne geçme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada şunlar belirtildi:
“Türk devleti ve çeteleri güvenli bölgeler olan Eyn İsa, Tıl Temir ve Zirgan’a dönük saldırılarını arttırmıştır.

Bu saldırılar Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile birlikte Rusya ve ABD’nin imzaladığı ateşkes anlaşmalarına rağmen yapılmaktadır.

MSD olarak söz konusu saldırıları kınıyor, Rusya ve ABD dahil tüm uluslararası güçleri, bu saldırıların durdurulmaması halinde 2254 sayılı karar uyarınca Suriye’deki savaşı bitirme ve siyasi çözüm bulma umutlarını tüketeceği uyarısında bulunuyoruz.
Türk devleti bir kez daha uluslararası anlaşmalara ve normlara saygısı olmadığını; Suriye topraklarını işgal etmeye devam ederek Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden canlandırma hayallerini gerçekleştirme amacı taşıdığını bir kez daha ispatlamıştır. 
MSD olarak, QSD güçlerinin, Suriye’nin egemenliğini koruma ve topraklarının Türkiye tarafından işgal edilmesini engellemek adına meşru savunma hakkı olduğunu önemle vurguluyoruz.

Rusya Federasyonu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne, Türkiye’nin düşmanca saldırılarını durdurmaya, uluslararası hukuku sürekli ihlalinin önüne geçmeye çağırıyoruz. Suriye’nin ulusal bir sınav verdiği bu dönemde bütün Suriyeli halkları işgalciliğe karşı durmaya davet ediyoruz.”

Öteyandan, Türk devleti ve çetelerinin işgali altında bulunan Cerablus’ta asimilasyon suçları devam ediyor. Türk devlet çeteleri işgal etiği kentte, halka Türkçe dili dayatarak savaş suçları dozunu yaşatıyor.

Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de işgal politikasına devam eden Türk devlet çeteleri, gün geçtikçe savaş suçlarına bir yenisini ekliyor. Kaçırma, kırım, taciz ve tecavüz suçlarını kapsamlaştıran faşist TC devleti ve güdümündeki SMO çeteleri, işgal ettiği Cerablus’ta yerli halka Türkçe dili dayatması uyguluyor.

‘TERCİHEN TÜRKÇE KONUŞMAK’

Türk devleti ve çetelerinin işgali altında bulunan Cerablus’ta “Cerablus emniyet müdürlüğü” adı altında kurulan Türkleştirme politikasının askeri kanadı kurumu olarak halkı asimilasyona zorluyor.

Edinilen bilgiler kapsamında, bölgede paralı askerlik başvurusu için yayımlanan broşürde Türkçe ve Arapça dilleri yer alıyor. Broşürde, ‘Tercihen Türkçe konuşmak’ şartı konuluyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: