AİHM’den Demirtaş kararı: Derhal serbest bırakılmalı

Read Time:52 Second

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş kararını açıkladı. Büyük Daire, mahkemenin 2018’deki kararını onayarak, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Kararda, Demirtaş’ın tutukluluğunun ‘siyasi olduğu’ ve tahliye edilmediği sürece haklarının ‘sürekli ihlal edilmiş sayılacağının’ altı çizildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı.

Büyük Daire’nin kararında, AİHM’in 20 Kasım 2018 tarihli kararı sertleştirilerek, Demirtaş’ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin beş maddesini ihlal ettiğine ve derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmedildi. Kararda, Demirtaş’ın tutukluluğunun ‘siyasi bir amaca hizmet ettiği’ ve bu tutukluluk üzerinden Türkiye halkına ‘yanlış bir mesaj verildiği’ ifadeleri yer aldı.

AİHM, Demirtaş’ın siyasi gerekçelerle tutuklu bulunduğu sonucuna vardı; seçme ve seçilme hakkının yanı sıra bir milletvekili olarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü hatırlatan Büyük Daire, tutukluluğu devam ettiği sürece Demirtaş’ın haklarının ‘sürekli ihlal edilmiş sayılacağının’ da altını çizdi. Ankara, karar uyarınca Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin euro da manevi tazminat, 31 bin 900 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: