Türkiye destekli gruplarla Rus güçleri arasında çatışma çıktı

Read Time:1 Minute, 17 Second

Halep-Haseke uluslararası Karayolu’nda Türkiye destekli gruplarla Rus güçleri arasında çatışma çıktı

Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı gruplar ile Halep-Haseke Uluslararası Karayolu’nda (M4) devriye gezen Rus güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Rojava’da Ayn İsa ile Til Temir arasındaki bağlantı yolu dün ticaret akışına ve vatandaşların geçişine yeniden açıldı.

Türkiye ve muhalif gruplar Ayn İsa’nın doğusuna askeri takviyelerde bulunmaya devam ettiler.

M4 karayolu geçtiğimiz perşembe akşamı, Ayn İsa’da Türkiye destekli silahlı gruplar ile Demokratik Güçleri (DSG) arasında çeşitli noktalarda meydana gelen çatışmalar nedeniyle kapanmıştı. Yol dün orada devriye gezen Rus güçlerinin koruması altında yeniden açıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığı bilgilere göre Türkiye destekli gruplar, Ayn İsa’nın doğusunda Rus askeri devriyesini makineli tüfeklerle hedef aldı. Devriye aynı şekilde karşılık verdi ve yoldaki trafik akışı durdu. Çatışmaların durması ve Söz konusu grupların Ayn İsa’nın kuzeydoğusunda, Rusların petrol konusunda ekonomik kazanımlar elde etmek için uluslararası yolu açmasının ardından başlattıkları operasyonun başarısızlığı sonrası Ayn İsa’ya göreceli bir sakinlik hakim oldu.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısı başlayan çatışmalarda Türkiye destekli gruplardan 13, DSG’den ise 3 unsur öldü. Cumartesiyi pazara bağlayan gece ise TSK ve onunla birlikte hareket eden gruplar, Ayn İsa’nın doğusundaki ‘Barış Pınarı Harekatı’ bölgeleri içinde kalan Cumeycim köyüne yeni askeri takviyelerde bulundular.

Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Ayn İsa’nın doğu ve kuzeydoğu cephelerinde ihtiyatlı bir sakinlik hakim oldu. Muşeyrife köyü her iki tarafta da boş kalırken, DSG ile Türkiye destekli gruplar arasında çıkan çatışmalar kontrol edilen noktalarda herhangi bir değişikliğe yol açmadan sona erdi. Ankara yanlısı gruplar Cebhel köyünün batısına DSG ise köyün doğusuna çekildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: