ABD yetkilileri, Türk devletini Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları konusunda uyardı

Read Time:1 Minute, 55 Second

ABD, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Komisyon’un en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Michael McCaul, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin eylemlerinin NATO ittifakını, geniş ölçekte bölgeyi ve ülke içindeki demokrasi ile hukukun üstünlüğünü tehlikeye atmasından, derin kaygı duyduklarını açıkladı.

 ‘NATO, TÜRKİYE’NİN YÖN DEĞİŞTİRMESİ İÇİN ELİNDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANMALI’

İki Kongre üyesinin yayınladıkları açıklamada, ‘‘Türkiye’nin artan kışkırtıcı davranışlarının onlarca yıldır devam eden ikili ilişkilerimize, NATO ittifakına ve daha geniş ölçekte bölgeye yönelik oluşturduğu tehditten ciddi endişe duyuyoruz. ABD-Türkiye ilişkilerinin kuvvetli olmasına son derece önem versek de Türkiye’nin istikrar bozucu davranışlarına daha güçlü yanıt verilmeli. ABD, Avrupalı müttefikleri, NATO ve diğer ortaklarıyla birlikte çalışarak Türkiye’nin yön değiştirmesi için eldeki bütün imkanları kullanmalı” denildi.

Erdoğan’ın S-400 füze savunma sistemi satın almasının NATO’yla birlikte çalışmasını tehlikeye attığı belirtilen açıklamada, “İttifakın ordularımızın ve silahlı kuvvetlerimizin Rusya’nın oluşturduğu tehdit karşısında birlikte çalışabilmesini öngören toplu savunma ilkesini tehdit ediyor. Bu durum ayrıca, Vladimir Putin’in ittifaka nifak tohumu ekmeyi sürdürmesine yarıyor” ifadelerin kullanıldı.

‘KUZEY VE DOĞU SURİYE OPERASYONU DAİŞ’LE DEVAM EDEN MÜCADELEDE KAZANIMLARI GERİ ÇEVİRİYOR’

‘Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki askeri operasyonunun DAİŞ’le devam eden mücadelede ABD ve yerel ortaklarının kritik kazanımlarını geri çevirdiği ve mevcut insani krizi derinleştirdiği kaydedilerek, “Şimdi bile Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye destekli gruplar ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor” diye belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi; “Libya ve Dağlık Karabağ’a Suriyeli paralı askerler gönderdiği söylenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka küresel çatışmaların da fitilini ateşledi.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de NATO üyesi Yunanistan ve Atlantik ötesi ittifakın kilit ortaklarından ve aynı zamanda da AB üyesi Kıbrıs’ın hak iddia ettiği tartışmalı sularda doğalgaz kaynakları arıyor.

Erdoğan açık şekilde Hamas terör örgütüne ve ABD’nin eylemleri nedeniyle terörist ilan ettiği kişilere ev sahipliği yaptı.

‘ERDOĞAN ÜLKE İÇİNDE YETKİYİ TEK ELDE TOPLAYARAK  YARGI BAĞIMSIZLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ’

Ülke içindeyse Erdoğan hükümeti, yetkiyi tek elde toplayarak, Türk yargısının bağımsızlığına gölge düşürerek, Türk halkının demokratik hak ve özgürlüklerini geri alarak ve ABD temsilciliklerinde istihdam edilen yerel çalışanları hedef alarak Türkiye’nin demokratik kurumlarına gölge düşürdü.”

‘TÜRKİYE’NİN KIŞKIRTICI DAVRANIŞLARINI SONLANDIRMA ÇAĞRISI’

Açıklamada, ABD ve Türkiye’nin karşılıklı güvenlik çıkarları, NATO’ya güçlü bağlılık ve ortak demokratik değerler doğrultusunda bir kez daha yakın ve işbirliği içinde bir ilişki tesis edilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’nin kışkırtıcı davranışlarını sonlandırma çağrısı yapıldı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: