ZAFERE İNANIN! Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:1 Minute, 27 Second

Tabu yaratmayın, yaratıp secde etmeyin. Hiçbir parti ve lider tabu değildir. Kuşkusuz her birimiz bir partiyi veya lideri destekleyebilir, sevebiliriz ama bunları tabulaştırmayı gerektirmiyor.

Hasan H. Yıldırım & Hüsein Erkan

Nihayet parti insanlardan oluşuyor, lider de bir insandır. Onlar da her insan gibi hata yapabilir. Eğer onları tabulaştırırsak körü körüne onlara inanmakla karşı karşıya kalırız. Bu duruma düşmemek için sorgulayıcı olmak gerekir.

Desteklediğimiz parti ve liderin de hata yapabileceği düşüncesiyle söylediklerini ve yaptıklarını sorgulayabilmeliyiz. Hata yapıyorsa eleştirmeliyiz, suç işliyorsa teşhir etmeliyiz, doğru söylüyor ve yapıyorsa desteklemeliyiz. Elimizdeki kıstas bu olmalıdır.

Lider bildiklerimizin durumu facia. Kürd milletinin haklarını savunacaklarına sömürgecilerimizin çıkarlarını politika edinmişler. Yazıyı uzatmadan sadece bir kaç belirleme bile liderlerimizin nerede gezindiğini ortaya koymaya yeterlidir.

Sömürgeci ülkeye “ülkemiz“, devletine “devletimiz“ diyorlar. “Ortak vatan“, “ortak devlet“, “ortak yaşam“ diyorlar, Sömürgecilerin sembollerine “sembollerimiz“ diyorlar. Sömürgecilerimizin şahsında, “kardeşlik, dostluk, stratejik müttefiklik“ keşfediyorlar.

Madem sömürgecilerimizle “kardeş, dost ve stratejik müttefiğiz“ o zaman ortak düşmanımız kim?

Görünen o ki, liderlerimiz bizi sömürgecilerimize pazarlıyorlar.

O günden sonra bunlar nasıl liderlerimiz olabilir?
Daha ötesi bu role soyunan liderlerimiz nasıl olur ortak değerimiz olabilir?

Olamazlar!

Ortak değerlerimiz nedir diye sorulursa işte bunlardır deriz: Kürd toplumunun ortak değerleri ülke, millet ve onları temsil eden simgelerdir.

Ancak bunların üzerinde ortaklaşılabilinir. Ortaklaşıldıkça zafere koşulabilinir.

Kürdlerde bu düşünce kirletilmiştir. Bu nedenle ortak paydaya ilişkin bir siyaset oluşturamıyoruz. Ortada ortak milli bir siyaset olmayınca da milli birlik te oluşmuyor. Bunlar olmayınca kurtuluş ta olmaz. Oysa halkımızın istemi açık ve net: Sömürgeciden kurtulmak! Devletleşmek!

Uluslararası koşullarda buna uygundur.

O halde parti, lider kültünü aşıp, ülke ve millet çıkarlarında ortaklaşmak gerekir. Milli siyaset temelinde milli birliğimizi gerçekleştirmek gerekir. Uluslararası alanda ortak çıkarlarımız üstünde müttefikler edinmek gerekir. Bu iki şartı yerine getirirsek kurtuluşumuz yakındır.

Kurtulacağız!

Buna inancımız tamdır.

Aralık 2020

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: