FDA Moderna’nın aşısına da onay verdi

Read Time:49 Second

FDA Moderna’nın aşısına da onay verdi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aşı adayının yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu teyit etti.

ABD ‘de bir aşı adayına daha yeşil ışık yakıldı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ABD’li Moderna şirketinin yeni tip Coronavirus’e karşı geliştirdiği aşı ile ilgili yapılan araştırma sonucunda “güvenli ve etkili” raporu verdi.

FDA’nın sunduğu analizde aşı adayının “olumlu bir güvenlik profili çizdiği”, klinik araştırmalara katılan yaklaşık 30 bin 350 deneğe ait verilerin aşıya “acil durum özel izni” verilmesine engel teşkil edecek güvenlik endişeleri yaratmadığı kaydedildi.

Analizde ayrıca aşı adayının Coronavirus’un yol açtığı akciğer hastalığına karşı “yüksek etkiye” sahip olduğu belirtildi. FDA, aşı adayının yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu teyit etti.

FDA’nın raporu, Moderna’nın aşı için acil kullanım izni başvurusunu Perşembe günü görüşecek olan bağımsız aşı komisyonuna sunulacak. Komisyon’un onay vermesi durumunda iznin FDA’dan hızlı bir şekilde çıkması bekleniyor.

FDA geçen hafta Almanya’dan Biontech firmasının ABD’li Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşıya acil durum özel izni vermişti. Aşılamalara dün başlandı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: