Sudan, İsrail’le normalleşme karşılığı, ABD’nin kara listesinden çıkarıldı

Read Time:50 Second

Sudan’ı listeden çıkarma kararı, Kongre’nin 45 günlük gözden geçirme sürecinden sonra yürürlüğe girdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın arabuluculuğunda İsrail’le normalleşme anlaşmalarına varan ülkelerden biri olan Sudan, bunun karşılığında ABD’nin “terörü destekleyen ülkeler” listesinden çıkarıldı.

ABD’nin Sudan Büyükelçiliği, Washington’ın Hartum’u “terörizm sponsoru devletler” listesinden çıkarma kararının bugün yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Elçilik açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Sudan’ın “Terörizm Sponsoru Devlet” olarak tanımlanmasının feshinin bugün itibariyle yürürlükte olduğunu ve Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirten belgeyi imzaladığı belirtildi. Pompeo, ağustosta ziyaret ettiği Hartum’da geçici yönetimi İsrail’i tanıyıp diplomatik ilişkiler kurmaya ikna çalışmalarını ilerletmişti.

Nisan 2019’da halk ayaklanmasına koşut askeri yetkililer tarafından devrilen Ömer Beşir’in 30 yıllık devlet başkanlığı sırasında Kaide lideri Usame bin Ladin’e yardım ve yataklık gerekçesiyle ABD’nin “terörü destekleyen ülkeler” listesine alınan ve yaptırımlarının hedefi olan Sudan, bu yüzden 1993’ten beri Batı’nın mali yardımları ve yatırımlarından mahrum kaldı.

Trump’ın 23 Ekim’de İsrail’i tanıyıp normal ilişki kuran Müslüman nüfuslu ülkeler kervanına kattığı Sudan’ı listeden çıkarma kararı, Kongre’nin 45 günlük gözden geçirme sürecinden geçerek yürürlüğe girdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: