Fransız parlomentosu radikal dincileri hedef alan yasayı onayladı

Read Time:1 Minute, 35 Second

Fransız parlomentosu radikal dinci yanlılarına son zamanlarda düzenlediği bir dizi operasyon sonrasında radikal İslam’ı engelleme amaçlı bir tasarıyı onayladı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “uzun vadeli seküler değerleri koruma çabasının bir parçası” olarak tanımladığı yasa tasarısı, evde eğitim ve nefret söylemine ilişkin kuralları sıkılaştırıyor.

Hem Fransa’da hem de yurtdışında bazı çevreler, yasanın dini hedef aldığını söyleyerek hükümeti suçladı.

Ancak Başbakan Jean Castex, bunu Müslümanları radikallerin pençesinden kurtaracak “bir koruma yasası” olarak nitelendirdi ve metnin “dinlere veya özellikle Müslüman dinine yönelik” olmadığını belirtti.

KANUNDA NE VAR?

“Cumhuriyet ilkelerini destekleyen” yasa tasarısı, çevrimiçi nefret söylemine getirilen kısıtlamaları sıkılaştıracak ve diğer insanlar hakkındaki kişisel bilgileri kötü niyetle ifşa etmek için internet kullanımını yasaklayacak.

Ekim ayında öğretmen Samuel Paty’nin başının kesilmesine bir karşılık olarak görülüyor. Soruşturma, kendisine karşı bir çevrimiçi kampanya başlatıldığını ortaya çıkarmıştı.

Yasa aynı zamanda İslamcı ideolojiyi destekleyen “gizli” okulları yasaklıyor ve evde eğitimle ilgili kuralları sıkılaştırıyor.

Ayrıca, çok eşli başvuru sahiplerine oturma izni vermeyi reddederek çok eşlilik yasağını güçlendirmeyi hedefliyor. Kızlara bekaret testi yapan doktorlar para cezasına çarptırılabilecek veya meslekten atılabilecek.

Müslüman dernekleri için mali şeffaflık konusunda yeni kurallar var. Fon kullanabilmeleri için Fransa’nın Cumhuriyetçi değerlerine uymaları şartı getiriliyor.

Görevlilerin işyerinde dini kıyafet giymeleri üzerindeki yasak, işçi ve personeli yüzme havuzlarına ve marketlere taşıyan çalışanları da içine alacak şekilde genişletiliyor.

Müslümanlar Fransız değerler tüzüğünü uymak zorunda olacak.
Fransa’da, Avrupa’nın en büyük Müslüman azınlığı olan tahmini beş milyon Müslüman yaşıyor.

İSLAMCILARDAN TEPKİ

Macron, çoğunluğu Müslüman olan birkaç ülkede sert eleştirilerin hedefi haline geldi.

Türkiye ile zaten gergin olan ilişkiler, Erdoğan’ın yasayı “açık bir provokasyon” olarak nitelendirmesi ve Macron’un “akıl hastası” olduğunu söylemesi bu konudaki tartışmaları dahada alevlendirdi.

Pakistan, Bangladeş ve Lübnan’da gösteriler düzenlendi.

Fransa’da, bazı sol görüşlü politikacılar, yasanın Müslümanları damgaladığına dair endişelerini dile getirdiler.

Le Monde gazetesi, yasanın evde eğitim gören diğer dini grupları da etkileyebileceğini yazdı.

Macron’un harekete geçmesi için halktan gelen baskının da arttığını söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: