India Today: ‘Türkiye, Suriye’deki cihatçıları Keşmir’e gönderiyor’

Read Time:1 Minute, 0 Second

Suriye’de Esad rejimine ve Kürtlere karşı kullanılan cihatçı ve paralı askerler önce Libya ardından da Dağlık Karabağ’a gönderilirken, bu kez aynı cihatçı savaşçıların Keşmir’e gönderildiği iddiası ortaya atıldı.

India Today’de yer alan, “Erdoğan 2 bin dolar ödeyerek Keşmir’e paralı asker yolluyor” başlığıyla yer alan haber, Yunan gazeteci Andres Mountzouralias’ın, “Erdoğan Keşmir’e paralı asker yolluyor” haberine dayandırıldı.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘paralı savaşçı gönderme planlarının detayları’na yer verildiği kaydedildi. 
Haberde, Türkiye’nin Suriye’den Keşmir’e savaşçı gönderme hazırlığı içinde olduğu iddia edilirken, bu adımın Ankara’nın Güney Asya’daki Müslümanlar arasındaki nüfuzunu genişletme ve İslam dünyasındaki Suudi Arabistan hakimiyetini kırma çabasının bir parçası olduğu yorumu dikkat çekti.

Ankara’nın söz konusu planı Pakistan ile birlikte ortak yürüttüğü kaydedilirken, haberde Türkiye’nin Hindistan Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ın iddiaları ‘temelsiz ve yalan’ olarak nitelediği sözlerine de yer verildi.

Pentapostagama’nın ANF’ye dayandırdığı haberin devamında ise, Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) bir kolu olan Süleyman Şah Tugayları’nın lideri Ebu Emşa’nın, Afrin’de üyelerine Türkiye’nin Keşmir’deki varlığını güçlendirmek istediğini söylediği bilgisine işaret edildi.

Ebu Emşa’nın konuşma sırasında, Türk yetkililerin kendisinden Keşmir’e gitmek isteyen savaşçıların isimlerinden oluşan bir liste istediğini ve Keşmir’e gidecek her bir cihatçıya 2 bin dolar ödeneceğini söylediği de aktarıldı.

Yerel kaynaklar, Türkiye’nin bu eylemlerini Azez, Cerablus, Bab, Afrin ve İdlib’de yürüttüğünü kaydetti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: