Ermenistan’da on binlerce protestocu, Paşinyan’a 3 gün süre verdi

Read Time:55 Second

Muhalefet partilerinin çağrısı üzerine gerçekleşen gösteride eylemciler, istifa etmesi için Başbakan Paşinyan’a salı günü öğle vaktine kadar süre tanıdı. Aksi takdirde ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemlerinin başlayacağı uyarısında bulunuldu.

Paşinyan ise, imzaladığı barış anlaşmasının, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin tümünü ele geçirmesini engelleyen ‘acı verici ama gerekli bir adım’ olduğunu savunarak istifa çağrılarını reddetti.

Ellerinde “Hain Nikol”, “Nikol buradan defol” yazılı pankartlar taşıyan ve organizatörlere göre 20 binden fazla kişinin katıldığı göstericiler, daha sonra başbakanlık konutuna doğru yürüdü.

Gösteride konuşma yapan Ermenistan Anavatan Partisi Genel Başkanı Artur Vanetsyan, “Ermenistan Başbakanlığı şu anda siyasi bir ceset tarafından işgal ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Eyleme katılan Apostolik Kilisesi üyesi bazı rahipler de Azerbaycan’ın bazı kutsal mekanları ele geçirmesine izin verdiği gerekçesiyle Başbakan Paşinyan’ı kınadılar.

Karabağ’da, Ermenistan ordusunun Azerbaycan ordusu karşısındaki mağlubiyetinin ardından hükümete yönelik istifa çağrıları sürerken, ülkedeki muhalif 17 siyasi parti, Paşinyan’a karşı yayımladıkları ortak açıklamada eski Başbakan Vazgen Manukyan’ı geçici başbakan adayı olarak göstermişti.

Gösteride konuşan Manukyan ise kuracakları ‘geçiş hükümetinin’ 10 Kasım’da imzalanan barış anlaşmasının bazı belirsiz yönlerini yeniden müzakere etmeye çalışacağını dile getirdi.

Ermenistan’da halk, Paşinyan’ın Azerbaycan karşısındaki mağlubiyeti kabul etmesinin ardından protestolara başlamıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: