MSD Mısır Temsilcisi: ENKS’nin Türkiye ziyareti yerinde değil

Read Time:55 Second

MSD Mısır Temsilcisi: ENKS’nin Türkiye ziyareti yerinde değil

Kürt halkı, Rojava’daki siyasi birlik çalışmalarının olumlu bir şekilde sonuçlanmasını beklerken ENKS, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından görüşmeleri sekteye uğratacak girişimlerde bulunuyor. Bu kapsamda ENKS heyeti, Türkiye’ye yaptıkları ziyaretin ardından Özerk Yönetim bölgelerinde anadilde eğitim ve eş başkanlık sisteminin kaldırılmasını gündeme getirmişti.

ENKS’nin tutumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Mısır Temsilcisi Sîhanok Dîbo, ENKS’nin oluşturduğu sözde ‘Barış ve Özgürlük Cephesi’nin Türkiye ziyaretinde, perde arkasında kalan birçok noktanın olduğunu kaydederek, “Kürt siyasi güçleri arasında görüşmelerin sürdüğü bir süreçte ENKS, neden böyle bir ziyaret gerçekleştirdi? Bu aydınlanması gereken bir konudur. ENKS’nin Türkiye ziyareti, böylesi bir süreç için uygun değildir” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN TEHLİKE ARZ EDEN ROLÜ ZAYIFLATILMALI’

Görüşmelerin hâlâ sonuç almamasındaki başlıca nedenin, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik müdahalesi olduğuna işaret eden Sîhanok Dîbo, “Söz konusu ziyaret, bu nedenle görüşmelerin sonuçlanmasını önlüyor. Arap ülkeleri de Avrupa da Türkiye’nin bölge için tehlikeli bir rol oynadığını ve zayıflatılması gerektiğini belirtiyor” diye konuştu.
 
Sîhanok Dîbo, konuşmasının sonunda ENKS’ye, Türkiye’nin etkisinden kurtulmaları ve Kürt halkı için görevlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .