Minbic’de siviller çetelerin hedefinde. Türk devletinin işgali altında bulunan yerlerin sınırında oturan Minbicli siviller, her gün çetelerin bombardımanlarına maruz kalıyor.

MINBIC/SELWA ABDUREHMAN– Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal saldırılarına devam ediyor. Minbic’de bulunan sivillere yönelik saldırılarına devam eden Türk devleti, daha fazla toprak işgal etmeye çalışıyor.

Minbic’in 22 km kuzeyinde bulunan Hoşeriyê köyünde yaşayan Hisên Hemed, Türk devleti ve çetelerinin saldırılarına ilişkin konuştu. İşgalcilerin sivil asker ayrımı yapmadan saldırılarda bulunduğunu kaydeden Hemed, Türk devletinin vahşette sınır tanımadığını vurgulayarak, taşa ve toprağa dahi saldırıların yapıldığını söyledi.

Çetelerin sivilleri korkutmaya çalıştığına dikkat çeken Hemed, kanlarının son damlasına kadar topraklarını bırakmayacaklarının altını çizdi.

‘SALDIRILAR NEDENİYLE TARLAMIZA GİDEMİYORUZ’

İşgal sınırlarına bir km mesafede ikamet eden Mala Yusuf Semio, çetelerin saldırıları nedeniyle evinden çıkmakta tereddüt ettiğini kaydetti. Semio sözlerini şöyle sürdürdü: “Çetelerin vahşi saldırıları nedeniyle köylüler tarlasını sürmeye gidemiyor. Çoğu çiftçi saldırılar nedeniyle tarlasını süremedi.”

Minbic Askeri Meclisi savaşçılarından Hisen El Elewî ise Türk devletinin her gün Minbic’deki askeri üsleri bombaladığına dikkat çekti. Elewî, Minbic’e her gün top atışlarının yapıldığını, bu saldırılarla halka korku salınmaya çalışıldığını ifade etti.

Çetelerin Minbic’e sızma girişimlerinde bulunduğunu belirten Minbic Askeri Meclisi savaşçısı Kamil Cuma de işgalci Türk devletinin savaş uçaklarının da sürekli olarak Minbic semalarında uçtuğunu belirtti.