DTK operasyonu: Avukat, doktor, gazeteci, sendikacı ve siyasetçilerin de olduğu 101 gözaltı kararı

DTK’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman ve İzmir gibi birçok kentte operasyon düzenlendi. Çoğu avukat onlarca kişi gözaltına alındı.

Hükümetin ‘yargıda adalette reform’ çıkışlarının ardından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında bu sabah birçok kentte yapılan operasyonlarda çoğu hukukçu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında aralarında avukat, gazeteci, siyasetçi, doktor, sendikacı ve hak örgütü temsilcilerinin de olduğu toplam 101 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından DTK’ye yönelik yürütülen soruşturması kapsamında bu sabah saatlerinde gözaltılar yaşandı. Soruşturma kapsamında çoğu avukat toplam 101 isim hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bu kararla birlikte de Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman ve İzmir gibi birçok kentte operasyonlar düzenlendi.
 
Yapılan ev baskınlarında şu ana kadar 19’u avukat olmak üzere onlarca kişi gözaltına alındı.   

‘GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılanlar şöyle:
“Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Av. Bünyamin Şeker, Abdulkadir Güleç, Eshat Aktaç, Serdar Talay, İmran Gökdere, Diyar Çetedir, Serdar Özer, Feride Laçin, Gevriye Atlı, Resul Tamur, Cemile Turhallı Balsak, Ahmet Kalpak, Devrim Barış Baran, Neşet Girasun, Sedat Aydın, Şivan Cemil Özen, İHD Adıyaman Şube Başkanı Av. Bülent Temel, Mahsum Batı ile MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve federasyon üyesi Leyla Ayaz, TTB eski Merkez Konseyi Üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, KHK ile kapatılan GÖÇ-DER Diyarbakır Şubesi eski eşbaşkanı Yılmaz Kan, HDP Diyarbakır il eski yöneticisi İlhami Yürek, ihraç edilen SES üyesi Ümit Çetiner, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar, Şehir Plancısı Haknaz Sadak, Jinnews editörü Roza Metina, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Berna Çelik.”