Bu gün Türkiye’yi ziyaret eden Mike Pompeo’nun devlet temsilcileri ve bakanlarla resmi olarak görüşmeyerek ABD-Türkiye hattında gerilim yarattı. İsmini açıklamayan Türk yetkililer, “Pompeo, Çavuşoğlu’nun davetini geri çevirdi” dedi.

MEZOPOTAMYA HABER-ABD’de sancılı bir seçim sürecinin ardından Başkan Donald Trump’ın kaybetmesiyle Dışişleri Bakanı olarak son günlerini yaşayan Mike Pompeo’nun bir veda turu olarak başlattığı resmi temasları bir kriz yarattı…

Bu gün Türkiye’ye gelen ve İstanbul’da Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’la görüşen Pompeo’nun Türk yetkililerle bir görüşme hazırlamaması ya da Ankara’ya gitmemesi Türkiye’nin tepkisini çekti.

Cuma günü bu konu hakkında ABD’li yetkililer Pompeo’nun 19 günde 7 ülkeyi ziyaret edeceğini açıklayarak programın yoğun olduğunu dile getirmişti. Fakat ABD merkezli Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer perde arkasında yaşananları anlattı.

Bloomberg’e ismini açıklamadan konuşan bir Türk yetkili, Pompeo’nun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetini reddettiğini söyledi. İsmini açıklamayan yetkili, “Pompeo, Çavuşoğlu’nun görüşme için İstanbul’a gelmesini istedi. Çavuşoğlu, Pompeo’nun bu tavrından rahatsız oldu”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti

Mike Pompeo, Beşiktaş’ta kaldığı otelden yoğun güvenlik önlemleri altında çıktı. Dün akşam saatlerinde İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve heyeti saat 10.40 sıralarında Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne geldi. Pompeo’yu patrikhanenin girişinde Fener Rum Patriği Bartholomeos karşıladı. Pompeo’nun ABD bayraklı maske taktığı görüldü.

Pompeo: Türkiye’nin saldırgan eylemleri konusunda Macron’la aynı fikirdeyiz

Pompeo ve eşi Susan, ABD’nin Fransa Büyükelçisi Jamie McCourt ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Macron’la görüştü. Bugün de Türkiye’deki tek günlük ziyaretine başladı. Pompeo İstanbul’da sadece kilise ziyareti ve dini liderlerle görüşme yapacak.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Dün akşam saatlerinde Türkiye’ye gelen Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beşiktaş’ta kaldığı otelden yoğun güvenlik önlemleri altında çıktı. Pompeo, buradan Balat’ta bulunan Fener Rum Patrikanesi’ne geldi. Pompeo’nun görüşmenin ardından Rüstem Paşa Camisini ziyareti de bekleniyor.

Pompeo’nun Avrupa ve Orta Doğu turu Fransa’dan başlarken bugün Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’a gidecek.

ABD Dışişleri Bakanı’nın diğer duraklarında üst düzey yetkililerle görüşmesi beklenirken, aynı zamanda tartışma yaratacak adımlar atması da öngörülüyor. İsrail’de kalacağı iki günde Pompeo, Golan Tepeleri’ne ve Batı Şeria’daki İsrail yerleşimlerini ziyaret etmeyi planlıyor. Daha önce ABD’li hiçbir üst düzey yetkili Filistinlilerin tepkisini çekmemek için buralara gitmemişti. ifadesini kullandı.