Anlaşmazlıklar diyalog yoluyla çözülebilir’

Read Time:1 Minute, 26 Second

Suriye Kürtleri Demokrat Partisi (PDKS) Merkez Komite Üyesi Remzî Şêxmûs, Başurê Kürdistan’da Kürtler arasında yükselen gerilime ilişkin konuştu.

MEZOPOTAMYA HABER-PYKN ve ENKS arasında yürütülen ulusal birlik görüşmelerine dikkat çeken Şêxmûs, ulusal birlik için önemli bir yolun kat edildiğini hatırlattı.

ÇÖZÜM ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Ulusal birlik önündeki engellere değinen Şêxmûs, “Partiler arasındaki anlaşmazlıklar kolay aşılabilecek sorunlar değil. Suriye krizinin başlamasından bu yana sorunların çözülememiş olmasının nedeni budur. ENKS ve Özerk Yönetim, Suriye krizinin çözümü için kendine has çözüm modelleri sunuyor. Öte yandan Suriye muhalefetinin bir kısmı ise dış güçlere bağlı hareket ediyor” şeklinde konuştu.

Ulusal birlik için yapılan diyalogların farklı konular üzerinden yürütüldüğünü belirten Şêxmûs, “Kürt ulusal birliğinin sağlanması, Özerk Yönetim projesinin tartışılması ve bölgenin güvenliği diyalog masasında konuşulan temel konulardır. Taraflar bazı konularda büyük oranda anlaşma sağladı. Sadece birkaç noktada tartışmalar yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

‘ENKS’NİN TALEBİ İYİ NİYETLİ DEĞİL’

ENKS’nin anadile ilişkin talebi karşısında şok olduklarını söyleyen Şêxmûs, “Bu talep diyalog masasında çizilen çerçevenin dışında kalıyor. Böylesi bir süreçte bu tartışmanın yapılması iyi niyetli bir yaklaşım değildir” diye konuştu.

Şêxmûs sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes Türk devletinin Kürt ulusal birliğini istemediğini biliyor. Bu konu Erdoğan’ın açıklamalarıyla somutluk kazanmıştı. ENKS, Türk devletinin yaklaşımını iyi okumalıdır. Türk devleti sadece kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için onlarla yakınlık kuruyor. Efrîn’in işgaline ilişkin yapılan tartışmalarda da maalesef bazı çevreler ‘Efrîn işgal altında mıdır?’ sorusuna farklı cevap veriyor.”

‘BİRLİK BİR AN ÖNCE SAĞLANMALI’

Ulusal birliğin bir an önce sağlanması gerektiğini söyleyen Şêxmûs, “Kürt halkı bir an önce birlik olmazsa Kürdistan’ın daha fazla toprağı işgal edilir. Ulusal birliğin sağlanması için herkes elini taşın altına koymalıdır. Partiler arasındaki anlaşmazlıklar kardeşlik temelinde diyalog masasında çözülmelidir. Kürt halkının tek bir davası var. Bir parti zarar görürse halk da bundan zarar görür” değerlendirmesinde bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: