Irak Cumhurbaşkanlığı: Yasanın onaylanması tehlikeli bir gelişme

Irak Cumhurbaşkanlığı, Irak Parlamentosu’nda Kürt vekiller olmadan kabul edilen ve Kürdistan hükümetinin tepkisine neden olan borçlanma yasasını “tehlikeli gelişme” olarak niteledi.

Irak Cumhurbaşkanlığı, Kürt temsilcilerin boykot ettiği oturumda kabul edilen, Başkan Mesud Barzani ile Kürdistan hükümeti yetkilileri tarafından tepkiyle karşılanan borçlanma yasasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle dendi:

“Kürtlerin istemediği yasanın onaylanması Irak’ın siyasal süreci açısından tehlikeli gelişme. 3 aylık memur maaşlarının ödenmesi amacıyla hükümetin sunduğu borçlanma yasasının onaylanması bir ihtiyaç olsa da sırtını borçlanmaya dayamak kesin bir çözüm değildir. Borçlanma, bu krizi atlatmak için yeterli değil. Bu krizin aşılması ve memur maaşlarının korunması için genel bir reforma ihtiyaç var. Özellikle Kürtlerin isteği dışında onaylanmış olması bu yasanın ulusal uzlaşıyı göz önünde bulundurulmadan onaylandığını gösteriyor. Bu da Irak ‘anayasal süreci açısından tehlikeli bir gelişme. Iraklı memurların maaş sorununun çözümü, Kürdistan Bölgesi’nin memurların maaş sorunu çözülmeden eksik kalır. Çünkü onlar da Irak vatandaşı ve hakları anayasada belirtilmiş. Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki; ülkeyi bugüne taşıyan vatandaşlar ve memurlar siyasi çekişmelerden uzak tutulmalı.”

Açıklamada ayrıca, başta petrol dosyası olmak üzere Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal temelde çözümüne vurgu yapıldı.

Irak Parlamentosu’nda dün Kürdistan aleyhine maddelerin bulunduğu borçlanmayla ilgili yasası kabul edilmişti.

Irak Parlamentosu’ndaki Kürt temsilciler yasanın onaylandığı oturumu boykot ederken, Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Başkanlığı, parlamento ve hükümet tarafından yapılan açıklamalarda yasanın kabul edilmesine tepki gösterilmişti.