Genel Kürdistan Manşet Tüm Haberler

Zirganlılar: Rusya garantörlük rolünü oynamalı

Zirganlılar: Rusya garantörlük rolünü oynamalı

Türk devletinin saldırısı altında olan Zirganlılar, Rusya’nın ateşkesin uygulanması için garantörlük rolünü oynaması gerektiğini söyledi.

HESEKÊ/DIYAR EHMED– İşgalci Türk devleti, ‘Suriye Milli Ordusu’ adı altında topladığı çeteleriyle birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına devam ediyor. Rusya ve ABD’nin aracılık ettiği ateşkes kurallarına uymayan Türk devleti, ateşkesin ilan edilmesinden bu yana onlarca sivili katletti.

Sürekli olarak Türk devletinin saldırılarına maruz kalan Hesekê Kantonuna bağlı Zirgan ilçesi halkı, Rusya’nın ateşkesin uygulanması için rolünü oynaması gerektiğini belirtti.

‘RUSYA SALDIRILAR KARŞISINDA BİR ŞEY YAPMIYOR’

İlçeye bağlı Dada Ebdal köyü sakinlerinden Ömer El Sacir, “Ailemle evde oturduğumuz sırada bir anda top sesleri geldi. Yoğun top atışları nedeniyle evden çıkamadık bile, ölümden kurtulduk. Topların parçaları evimin duvarlarına isabet ediyordu. Bombalanan tüm yerler sivil yerleşim alanlarıydı. Askeri noktalar bulunmuyor. Rusya, bu saldırılar karşısında bir şey yapmıyor” şeklinde konuştu.

İLÇENİN DOĞUSU ÖZELLİKLE HEDEF ALINIYOR

Abdulhemid Dawud adlı yurttaş da Türk devletinin sivilleri bombaladığını vurgulayarak, onlarca evin top atışları nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi. İşgalcilerin ilçenin doğusundaki sivilleri özellikle hedef aldığını belirten Dawud, sivillerin kendini ve çocuklarını saldırılardan korumak için ilçenin doğusunda bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan işgalci Türk devleti, son günlerde Til Temir ve Zirgan’da askeri noktalarının sayısını arttırmaya başladı.

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

Dünya

Dünya

%%footer%%