Dünya Genel Manşet Medyadan seçmeler Tüm Haberler

Reuters: Putin Karabağ’da 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi

Reuters: Putin Karabağ’da 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi

Reuters ajansı Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan sonra varılan anlaşmayı ve bunun sonuçlarını analiz etti.

Fotoğraf: Reuters

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin desteklediği Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da geri aldığı bölgeleri elinde tutmasını sağlayan barış anlaşmasına aracılık etti.

Analize göre, Putin, Moskova’nın ‘arka bahçesi’ olarak gördüğü bölgede Türkiye’nin varlığının güçlenmesini engellemekle kalmayıp bölgede ’20 yıldır hayalini kurduğu’ barış gücüne de kavuştu. Ancak bu kazanımlar yanıltıcı olabilir.

Analiz şöyle:

Azerbaycan ve etnik Ermeni güçleri arasında altı haftadır devam eden yoğun çatışmalar eskiden Sovyet Birliği’nin parçası olan Güney Kafkasya’da Moskova’nın etkisini teste tabi tuttu. Moskova, kendi güney kanadını savunmak için bu bölgeyi çok önemli görüyor.

En az birinin Moskova’nın aracılık etmiş olduğu önceki üç ateşkes denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Azerbaycan yanlışlıkla Rus askeri helikopterini düşürerek iki kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, Azeri saldırılarını askeri ve diplomatik olarak destekleyerek arabuculuk çabalarına müdahil olmaya çalışmıştı.

’20 yıldır düşlüyor’

Ancak en nihayetinde, Putin, Rusya’nın en az 20 yıldır düşlediği Dağlık Karabağ’a barış gücü konuşlandırılması hayalini gerçekleştirdi.

Barış gücü en az beş yıl bölgede kalacak ve tekrar yenilenebilecek.

Putin böylelikle şimdilik bölgenin dışındaki ateşkes gözlem merkezinde yer alacak Türk birliklerini dışarıda tutmuş oldu.

Bu, Rusya’nın askeri etkisini artırarak bölgede Moskova ve Ankara arasındaki jeopolitik rekabeti belirgin şekilde sonlandırıyor. Buna benzer bir rekabet iki ülke arasında Suriye ve Libya’da devam ediyor.

Putin bu anlaşmayla aslında, etnik Ermeni güçlerin düşmesine sadece günler kaldığını söylediği Dağlık Karabağ’ın Türkiye destekli Azerilerin tamamen kontrolüne geçmesini engellemiş oldu. Ayrıca Türkiye’nin imzacı olmadığı anlaşmaya aracılık eden Rusya’nın bölgedeki etkisi de teyit edilmiş oldu.

Düşünce kuruluşu Carnegie Moscow Center’dan Alexander Gabuev, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu anlaşma, pek çok açıdan Rusya’nın çatışmalardaki asıl çıkarlarına işaret ediyor ve muhtemelen Moskova’nın (en azından kısa vadede) elde edebileceği en iyi sonuç.”

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

Dünya

Genel

%%footer%%