Genel Kürdistan Manşet Tüm Haberler

Minbic’deki akademi güçlü bir Özerk Yönetim için çalışıyor

​​​​​​​
Minbic’deki akademi güçlü bir Özerk Yönetim için çalışıyor


MINBIC – SELWA ABDUREHMAN

Şehit İsmail Musa Akademisi, Minbic Sivil Yönetimi’ne bağlı kurumlar ve kentteki sivil toplum kuruluşlarında çalışanların düşünsel eğitim programlarına tabi tutulduğu bir akademi olarak, kentin DAİŞ çetelerinden kurtarılmasının hemen akabinde, 2016 yılında kuruldu.

Akademi bünyesinde bugüne kadar tamamlanan eğitim programlarında, Özerk Yönetim modelinin aktif çalışanlarını yetiştirmek üzere çeşitli dersler işlendi.

EĞİTİMİN ÖNEMİ

Akademisi yöneticilerinden Mahmut Bekro, düzenledikleri programlara katılanların bölgeyi hedef alan özel savaş argümanlarına karşı daha dikkatli olduğunu belirterek, verilen eğitimin kent yaşamında olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını söyledi.


4 YILDA 800 KİŞİ EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILDI

Ekim 2016’da açılan Akademide, bugüne kadar Minbic Sivil Yönetimi’nde çalışan 800 kişi eğitim gördü.

4 yılda toplam 28 eğitim programının oluşturulduğu Akademide, program süreleri zamanla 12 günden bir aya çıktı.
Programlara katılanlar, yeni toplum inşasına ilişkin derslerin yanı sıra özel savaşla mücadele, meşru savunma, kadın özgürlük mücadelesi tarihi, Jineoloji ve Demokratik Ulus konuları üzerinden dersler işledi.

Bekro, Akademi çalışmalarında her zaman kişinin ve dolayısıyla toplumun gelişimini ön plana çıkardıklarını belirtti.

‘HAYATA BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞTİ’

2017 yılında Akademideki eğitim programına katılan Minbic Sivil Yönetimi Yürütme Meclisi Genel Denetleme Ofisi Üyesi Abdulbasit Hüseyin, “Akademide fikirsel ve kültürel derslerin yanı sıra hayatın gerçek özünü ve güncel gerçeklikleri ele alan konulardan dersler işledik. Rejim döneminde böyle bir eğitim almamız mümkün değildi ve bu tür eğitim çalışmalarına hepimizin ihtiyacı olduğunu anladık. Özel savaş, meşru savunma ve kadın tarihi dersleri, hayata bakış açımızı değiştiren dersler oldu. Akademide gördüğümüz eğitimin büyük yararı var. Özellik halkların ve toplumların ortak yaşamı için” dedi.

Minbic’de Şehit İsmail Musa Akademisi’nin yanı sıra kadınlara özel akademilerde de eğitim programları uygulanmaya devam ediyor.

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

Dünya

Dünya

%%footer%%