Genel Kürdistan Manşet Tüm Haberler

Öğretmenler: Kürtçe eğitimi kaldırmak soykırım siyasetine hizmettir

Öğretmenler: Kürtçe eğitimi kaldırmak soykırım siyasetine hizmettir

Öğretmenler: Kürtçe eğitimi kaldırmak soykırım siyasetine hizmettir

ENKS, Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile birlik görüşmelerinde eş başkanlık sistemi ve anadilde eğitimin kaldırılması önerisinde bulunmuş, bu öneri Kürt kamuoyunda ve bölge halklarından büyük tepki görmüştü.

ENKS’nin bu taleplerine tepki gösteren Efrînli öğretmenler, ne olursa olsun anadilde eğitime devam edeceklerini söyledi.
Şehba’daki Viyan Amara Enstitüsü’nde Kimya Öğretmenliği yapan Mihemed Elo, anadilde eğitimin önemine dikkat çekerek, “Kürt halkı yıllardır anadilde eğitim hakkından mahrumdu. Devrimle birlikte bu hakka kavuştuk. Bunu kalıcılaştırmak için Kürtçe eğitimlere devam etmeliyiz. Çünkü Kürtçe, Kürt halkının varlığının başlıca öğesidir. ENKS’nin Kürtçe eğitimin kaldırılması talebi, Kürtleri imha etmek isteyen Türk devletinin politikalarına göredir” dedi. 

‘DEVRİMİMİZ AYNI ZAMANDA DİL DEVRİMİDİR’

Aynı enstitüde görev yapan Tarih Öğretmeni Medya Birîm de Kürt halkının Kürtçe konuşmak ve eğitim görmek için yıllar boyu mücadele verdiğini dile getirdi.

Kürt dilini yaşatmak için çabaladıklarını söyleyen Medya, “Bütün dünya biliyor ki Rojava Devrimi aynı zamanda, yıllardır yok edilmek istenen dilimizin ve halkların anadillerinin devrimidir. İçinde bulunduğumuz bu tarihi süreçte Kürt dilini yaşatmak için çabalıyoruz. ENKS, kapitalist devletlerin isteklerini dillendiriyor. Amacı da işgalcilerin isteklerini yerine getirmektir. Dilimiz için her zaman mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

Dünya

Genel

%%footer%%