YNK’li Sengawî: Savaştan yana olmadığımızı KDP’ye bildirdik

Read Time:1 Minute, 7 Second

YNK’li Sengawî: Savaştan yana olmadığımızı KDP’ye bildirdik

HABER MERKEZİ – YNK Politbüro üyesi Mehmûd Sengawî, “savaş kararı”nı Federe Kürdistan Parlamentosu’nun değil Mesut Barzani’nin aldığını belirterek, “Savaştan yana olmadığımızı KDP’ye bildirdik” dedi.

KDP Lideri Mesut Barzani’nin konutunda yapılan toplantı sonucu alınan “savaş” kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro üyesi Mehmûd Sengawî, olası bir savaşın yaşanmaması için resmi bir şekilde KDP’ye ilettiklerini söyledi. Rojnews’e konuşan Sengawî, PKK’ye karşı yürütülmek istenen savaşın tek taraflı bir şekilde Mesut Barzani tarafından alındığını ifade etti.

YNK VE GORAN ARABULUCU OLDU

Pêşmerge Bakanlığı’nın ise Behdinan’a gönderilen güçlerle ilgili bir bilgisinin olmadığını aktaran Sengawî, YNK ve Goran (Değişim) Hareketi’nin olası bir savaşın önüne geçmek için arabulucu olduğunu belirtti.

‘SAVAŞA KATILMAYACAĞIZ’

YNK’nin olası bir savaşa katılmayacağının altını çizen Sengawî, “Savaşa değil hayra vesile olmaya çalışacağız. Biz savaştan yana olmadığımızı KDP’ye bildirdik” dedi.

KARARI BARZANİ ALDI

Savaş kararının ancak Federe Kürdistan Parlamentosu tarafından verilebileceğini vurgulayan Sengawî, “Parlamentonun böyle bir kararı yok. Tüm tarafların böyle bir şeyden haberi yok. Bu kararı sadece Sayın Mesut Barzani almış. Biz de bunu desteklemiyoruz” diye ifade etti.

‘DİYALOGLA ÇÖZÜN’ ÇAĞRISI

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, “Bizler, ne olursa olsun iç sorunlarımızı diyalogla çözmeye hazırız” çağrısına Barzani’nin verdiği yanıta ilişkin ise Sengawî, “Biz de diyalogdan yanayız. Barzani’ye çağrımız savaşın olmaması için PKK ile diyaloga geçsin ve olan sorunları diyalogla çözsün” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: