Dünya Genel Manşet Tüm Haberler Türkiye

Fransa’dan Türkiye’ye mesaj: Tüm seçenekler masada

Fransa’dan Türkiye’ye mesaj: Tüm seçenekler masada

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin ilişkilerinde kabul edilemez bir seviyeyi aştığını ve Türkiye’nin davranışlarının “tehdit” olduğunu belirtti. Le Drian, “Türkiye’ye karşı tüm seçenekler masada” dedi.

Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Senato’da hükümete yönelik soruları yanıtladı. Sosyalist Senatör Rémi Feraud’un sorduğu bir soruya yanıt veren Le Drian, “Ankara ile uzun bir ciddi anlaşmazlıklar listemiz var” dedi.

Le Drian devamla, “Ancak son haftalarda iki müttefik ülke arasında kabul edilemez bir seviyeyi geçtik. Hakaretler, iftiralar, Fransa ve Avrupa’ya karşı bir nefret kampanyasını kışkırtma arzusu tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Bunlar tehdittir. Bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu davranışına bir an önce son vermesini bekliyoruz. Ve bu nefretin ve bu şiddetin, isimlerinin anılma hakkı olmayan küçük gruplar tarafından Fransız topraklarına ihraç edilmesine de müsamaha göstermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Jean-Yves Le Drian, Fransa ile Türkiye arasındaki çatışmanın tek başına bu iki ülkenin sınırlarını aştığına dikkat çekerek, Avrupa Konseyi’nin Ekim ayında belirlediği toplantıyı hatırlattı.

‘TÜM SEÇENEKLER MASADA’

Bakan, “Bu sadece bir Fransa-Türkiye anlaşmazlığı değil, Avrupa ve değerlerine yönelik bir saldırıdır. Türkiye Aralık ayından önce duruşunu değiştirmezse Avrupa düzeyinde gerekli önlemleri alacağız. Tüm seçenekler masada” dedi.

1 yorum

  1. HURMA YEMEK
    5 Kasım 2020

    Ülkeleri idare etmek 21. yüzyılda çok zor. Ancak! İmkansız değil. Yanlış idare içerde veya dışarıda ölçülü ve masada çözüm seçeneğini daima tercih etmelidirler. Uluslar arası anlaşmalarda kurallar neyi gerektiriyorsa onlar uygulanmalıdır. Ülkenin içerideki sorunları dış ilişkileri de etkiliyor. İçeriye doğru haber verilmezken dışarıya efelenerek hala biz güçlüyüz mesajı verilir. Herkes düşmandır ardık. İç mihraklar dış mihraklara her gün bir yenisini ekleyerek halkı bizi tercih etmezseniz çökeriz deniyor. Yıllardır aynı politika ile süreci devam ettirerek yakın komşu ülkeler ve bir çok ülke ile ilişkiler kopma noktasına geldi. Kimilerine ise tehditler yapılarak uluslar arası kurallar ihlal edildi. Dünya bu tür politikalar ile geleceğe taşınmayacağına yanlışları sürdüren ülkelere gösterecektir. Hiç bir gelişmiş ülke bu gidişi kabullenmez. Bunun için ekonomik veya askeri ambargolar uygulanmak sureti ile istenen çizgiye gelmesi sağlanacaktır. Yanlış yapan ülke lideri de bu sözü hatırlayacaktır. Yediğiniz hurmalar bir gün gelir bir yerlerinizi tırmalar. İşte olanlar ve sonuç. Kim kaybediyor? Dürüst ve ülkenin ağır yükünü omuzlarında taşıyan vatandaşlar.
    Ramazan Pilatin

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

Dünya

Dünya

%%footer%%