HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilhan Taşdemir’den adalet Bakanlığı’na soru önergesi

Read Time:2 Minute, 28 Second


HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilhan Taşdemir Patnos cezaevinde giderek artan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi

 

4E358290-0773-482B-A445-BE0914DF443F

Berivan Badirali/Mezopotamya24- HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilhan Taşdemir Patnos cezaevinde giderek artan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi.

Taşdemir, Hak ihlalleriyle gündeme gelen Patnos L Tipi Cezaevindeki mevcut ağır sorunlar ve siyasi tutsaklara dönük kötü muamele giderek artmaktadır diyerek, Cezaevi yönetiminin özellikle de 1. Müdür Ahmet Ergün’ün tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi ve insan haklarına aykırı bir tutum sergilediğini belirtti.

Taşdemir, bu bilgi tutuklu ve hükümlü aileleri tarafından bize iletilmektedir.  Patnos L tipi Cezaevinde hasta tutsakların hastaneye sevk edilmemesi, banyo yapmalarının engellenmesi, kitaplarının toplatılması, görüş ve telefon haklarının keyfi olarak engellenmesi gibi birçok hak ihlali devam ederken tutsaklara, halay çektikleri için çeşitli cezalar verilmekte ve ağır şizofreni hastası olan bir tutuklu tek kişilik hücrede tutulmaktadır dedi.

 

 Dirayet Dilan Taşdemir’in  Soru önergesi şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Dirayet Dilan TAŞDEMİR
Ağrı Milletvekili
Hak ihlalleriyle gündeme gelen Patnos L Tipi Cezaevindeki mevcut ağır sorunlar ve siyasi tutsaklara dönük kötü muamele giderek artmaktadır. Cezaevi yönetiminin özellikle de 1. Müdür Ahmet Ergün’ün tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi ve insan haklarına aykırı bir tutum sergilediği bilgisi tutuklu ve hükümlü aileleri tarafından bize iletilmektedir.

 
Patnos L tipi Cezaevinde hasta tutsakların hastaneye sevk edilmemesi, banyo yapmalarının engellenmesi, kitaplarının toplatılması, görüş ve telefon haklarının keyfi olarak engellenmesi gibi birçok hak ihlali devam ederken tutsaklara, halay çektikleri için çeşitli cezalar verilmekte ve ağır şizofreni hastası olan bir tutuklu tek kişilik hücrede tutulmaktadır. Patnos L Tipi cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Bakanlığınıza farklı zamanlarda soru, araştırma önergesi, İnsan Hakları Komisyonuna, Adalet Komisyonuna dilekçeler verdiğimiz halde bu sorunlar yaşanmaya devam etmektedir.

 

Bu bağlamda;
-1) Cezaevi yönetiminin tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi ve insan haklarına aykırı tutumlarından ötürü Bakanlığınıza daha önce vermiş olduğumuz önergelere binaen Patnos Cezaevini denetlemek amacıyla bir heyet görevlendirildi mi? Patnos cezaevi en son ne zaman denetlenmiştir?

 
-2) Patnos L Tipi Cezaevinde mevcut ağır sorunlar ve siyasi tutuklulara dönük kötü muamelenin artarak devam etmesinin özel bir gerekçesi var mıdır?

 
-3) Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri doğrultusunda başlatılan bir soruşturma var mıdır?

 
-4) Patnos cezaevi müdürlerinden Ahmet Ergün ve tutsaklara kötü muamele eden personel hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

 
-5) Patnos L tipi Cezaevinde hasta tutsakların hastaneye sevk edilmemesi, banyo yapmalarının engellenmesi, kitaplarının toplatılması, görüş ve telefon haklarının engellenmesinin gerekçesi nedir?

 
-6) Ağır şizofreni hastası olan bir tutuklunun tek kişilik hücrede tutulmasının gerekçesi nedir? Hasta tutuklunun başına bir şey gelmesi durumunda sorumlusu kimdir?

 
-7) Cezaevlerinde halay çekmenin suç olduğuna dair yasal bir düzenleme var mıdır?

 
-8) Patnos L Tipi cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Bakanlığınıza farklı zamanlarda soru, araştırma önergesi, İnsan Hakları Komisyonuna, Adalet Komisyonuna dilekçeler verdiğimiz halde bu sorunlar neden yaşanmaya devam etmektedir? 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: