Suriyeli muhalifler Antakya’da toplanacak, El Kaide yasallaştırılacak’

Read Time:1 Minute, 46 Second


 


Suriyeli muhalifler Antakya’da toplanacak, El Kaide yasallaştırılacak

Mezopotamta24-Suriyeli cihatçı muhalifgrupların 14 Mart’ta Antakya’da bir araya gelerekEl Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam‘ı ‘meşrulaştırma adımı atacakları iddia edildi.

Suriye’de cihatçı grupların 14 Mart’ta Antakya’daüst düzey bir toplantı yapacağı güvenilirkaynaklarca belirtiliyor. Sözkonusu toplantıdaTürkiye destekli Suriye Geçici Hükümeti” ile El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir  Şamın  kurduğunu duyurduğu Kurtuluş Hükümeti”nin  birleşme  kararı alabilecekleri belirtiliyor.

Aynı haberi South Front’un Londra merkezli Arapça  yayın yapan Elaph gazetesinden aktardığına göre, 14 Mart’ta Antakya’da yapılacak toplantıya cihatçı  grupların oluşturduğu Ulusal Suriye Ordusu”, “Ulusal Kurtuluş Cephesi”, “Suriye Yüksek Müzakere  Komitesi”, “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal  Koalisyonu” ile Astana görüşmeleri muhalefet  delegasyonu ve Suriye İslam Meclisi katılacak.

Elaph toplantının sonunda üst düzey kararlarınduyurulacağını yazdı ancak ayrıntıya yer vermedi.

Türkiye merkezli, Suriyeli muhalif internet sitesi Enab Baladi’de yayımlanan bir haberde ise, Türkiye’nin desteklediği ve Gaziantep’te bir ofisibulunan Suriye Geçici Hükümeti” ile HTŞ tarafından kurulduğu duyurulan “Kurtuluş Hükümeti”nin birleştirilmesine dair adımlaratılacağı belirtilmişti.

El Nusra adıyla bilinen HTŞ 2017’ye kadar Suriye’de El  Kaide’nin ana kolu olarak biliniyordu. Grubun lideri Ebu Muhammed el Cevlani 2017’de El Kaide’den koptukları  açıklamasını yapmıştıancak 2017’nin sonlarında El Kaide lideri Eyman el Zevahiri bu ayrılmaya hiçbir zaman onayvermediklerini ve HTŞ’nin bağlılık yemininin devamettiğini açıklamıştı.

El Kaide bağlantılı gruplar da Suriye’de HTŞ’ninkoruması altında faaliyetlerine devam ediyor.

Öte yandan Türkiye’nin HTŞ’nin kurduğu KurtuluşHükümeti”ni meşrulaştırmak için atacağı belirtilenbu adım sürpriz olmadı. İki ay önce Sputnik’ekonuşan Suriye Müzakere Komitesi’nden birkaynak Türkiye’nin El Kaide bağlantılı HTŞ’yi siyasibir partiye dönüştürmek için çalıştığını söylemişti. Sözkonusu kaynak “Türkiye Suriye’nin kuzeyindekiEl Nusra meselesini çözmeye çalışıyor ve bu grubu Lübnan’daki Hizbullah gibi bir siyasi grubadönüştürmek istiyor demişti.

South Front’un haberine göre Türkiye’nin El Kaide’yi meşrulaştırma girişimi Şam ya da Moskova tarafından olumlu karşılanmayacak. Haberde ABD ve Arap müttefiklerinin dahi bu girişimleri tolere etmeyecekleri, bu girişimin ABD’nin  Suriye’deki Kürt güçleri gibi müttefiklerinezarar vereceği belirtildi.

Haberde yerel gözlemcilerin Türkiye’nin Suriye’ninkuzeyinin kontrolünü terörist bir gruba vererekSuriye’yi de facto  olarak bölmeye çalıştığınainandıkları belirtildi.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: