AYM’den Öcalan kararı!

Read Time:55 Second


PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi arkadaşı için ihlal olduğu kararı verildi.

7245CEEB-7481-425A-81FD-D98DF392A28C

Mezopotamya24 Anayasa Mahkemesi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi arkadaşı Veysi Aktaş’ın telefon görüşmesinin bir yıl süre ile kısıtlanmasını “haberleşme hürriyeti” ihlali saydı. Yüksek Mahkeme, Aktaş’a 4 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Anayasa Mahkemesi PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde bulunan 5 PKK’li mahkumdan biri olan Veysi Aktaş’ın bireysel başvurusunu karara bağladı. 

HABERLEŞME HÜRRİYETİ İHLALİ

Yüksek Mahkeme Aktaş’ın telefonla görüşmesinin Haziran 2015-Temmuz 2016 tarihleri arasında Öcalan’ın talimatlarını cezaevi dışına çıkaracağı şüphesiyle yasaklanmasının “haberleşme hürriyeti” ihlali saydı. Yüksek Mahkeme bu gerekçe ile Aktaş’a 4 Bin TL manevi Tazminat ödenmesini de kararlaştırdı. 2 bin 700 TL’lik yargılama giderinin de Aktaş’a ödenmesi kararlaştırıldı. Kararın gerekçesinde; Aktaş hakkında uygulanan telefon yasağına bir süre sınırı konulmadığı, yasağın konulmasına ilişkin koşulların (Öcalan’ın talimatını dışarı iletme) değişip değişmediğinin değerlendirilmediği vurgulandı. Kararın bu şekilde uzun bir süre uygulanmasının orantısız olduğu ve ölçülülük ilkesine aykırı olduğu kaydedildi. 

İMRALI’YA NAKLEDİLEN 5 MAHKUMDAN BİRİYDİ

Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 5 PKK’li 2015’te İmralı Cezaevi’ne nakledilmişti 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: