ABD’den bir S-400 tehdidi daha: Türkiye’yi ağır sonuçlar bekliyor

Read Time:1 Minute, 0 Second

  

Türkiye ile ABD arasında derin krize neden olan S-400 konusu, yaptırım boyutuna varan tehditlere dönüşünce gerilim daha da arttı.

Mezopotamya24– Türkiye’nin ısrarına karşılık olarak, tarih yaklaştıkça ABD’nin sert tavrı da dozunu artırarak devam ediyor. Son olarak ABD Savunma Bakanlığı’ndan, Türkiye’nin alım işlemini gerçekleştirmesi durumunda sonuçlarının ağır olacağı uyarısı geldi.

Basına sızan bazı haberlerde, Türkiye’nin S-400’leri alıp başka bir ülkeye satacağı belirtiliyordu.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alan Türkiye’yi ‘ağır sonuçların’ beklediğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS’a açıklamada bulunan Pahon, “Türkiye’nin hava savunmasını geliştirmek istediğinin farkındayız ama Rus S-400 sistemleri alımının ABD ile Türkiye arasındaki savunma işbirliği üzerinde ağır sonuçları olacaktır” diyor.

Türkiye’nin hava savunma sistemleri geliştirebilmesi için alternatif çözümler aradıklarını belirten Pahon, buna rağmen S-400 füzeleri alınması durumunda çok geniş kapsamlı sonuçların ortaya çıkacağını söylerken ayrıca, NATO kapsamında işbirliğinin devam edebilmesi için iletişim kanallarını açık tuttukları notunu düşüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cuma günü yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğunu, ABD’den Patriot sistemleri alınamadığı için Rus S-400 füzelerinin alınmasına karar verildiğini söylemişti. Çavuşoğlu, devam eden pazarlıkların olumlu sonuç vermesi durumunda ise Amerikalılardan Patriot sistemlerinin alabileceğini ifade etmişti.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: