IŞİD Gelini Şamima Begüm’ün IŞİD’li kocası: Eşimi de alıp Hollanda’ya gitmek istiyorum 

Read Time:1 Minute, 11 Second


IŞİD Gelini Şamima Begüm’ün IŞİD’li kocası: Eşimi de alıp Hollanda’ya gitmek istiyorum 

Hollandalı Yago Riedijk ve Shimima Begüm (Mezopotamya24 Haber)

Mezopotamya24– 2015 yılında Suriye’ye giderek DEAŞ saflarına katılan Şamima Begüm’ün Hollandalı kocası Yago Riedijk, eşini de alarak Hollanda’ya dönmek istediğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, Hollanda vatandaşı Riedijk, basında ‘IŞİD’ın gelini’ olarak ünlenen Şamima Begüm ile Suriye’ye ulaştıktan birkaç gün sonra evlenmiş.

DSG’nin elinde tutuluyor

BBC’ye verdiği röportajda IŞİD için savaştığını itiraf eden Riedijk, şimdi ise eşi Şamima Begüm ve bebeğiyle birlikte evine dönmek istediğini ifade etti. 27 yaşındaki Riedijk halihazırda Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) gözaltı merkezinde tutuluyor.

Riedijk, Hollanda’ya dönse bile terör örgütüne üye olma suçundan 6 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.

27 yaşındaki Riedijk, terör örgütünden ayrılmak istediğini ancak örgüt tarafından Hollanda ajanı olmakla suçlanması nedeniyle Rakka’da hücrede tutularak işkence gördüğünü öne sürdü.

23 yaşında evlendi

Begüm ile evlendiğinde 23 yaşında olan Riedijk, eşiyle ilk kez Rakka’da IŞİD militanlarıyla evlendirilmek üzere bekletilen kadınların tutulduğu bir evde görüştüğünü belirtti.

Riedijk, “Dürüst olmak gerekirse arkadaşım yanıma gelip de evlenmek isteyen bir kızın olduğunu söylediğinde, yaşı küçük olduğu için ilgilenmemiştim. Ama evlenmek için başvuran oydu ve kendi seçimini yaptı. Ben de onunla evlenmeyi kabul ettim” ifadelerini kullandı.

4 yıl önce İngiltere’nin başkenti Londra’dan IŞİD’a katılmak üzere Suriye’ye giden Şamima Begüm, son olarak aldığı tehditler üzerine kendisi ve bebeğinin güvenliği açısından Suriye’nin kuzeyinde bir kampa sevk edilmişti.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: