Bağuz’da IŞİD’e Karşı ‘Nihai Operasyon’ İkinci Gününü Tamamladı

Read Time:1 Minute, 12 SecondBağuz’da IŞİD’e Karşı ‘Nihai Operasyon’ İkinci Gününü Tamamladı

Mezopotamya24– ABD destekli koalisyon öncülüğünde yerel güçlerden oluşan (DSG) 15 bin silahlı savaşçının IŞİD’in Suriye’deki son direniş noktası olan Bağuz’a başlattığı operasyon ikinci gününde de devam etti. Operasyona koalisyona ait savaş uçakları ve topçular da destek veriyor.

Koalisyonun destek verdiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) sözcüsü Mustafa Bali Twitter’dan geçtiği mesajda operasyonun kısa zaman içinde sona ermesinin beklendiğini yazdı.

Bali, daha önce Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada ise, ilerlemelerine rağmen militanların el yapımı bombalarla kurdukları bubi tuzaklarına denk geldiklerini, yıkık binaların içinde hala direndiklerini söyledi.

DSG çatışmalarda ölen IŞİD militanlarının sayısını vermeyi reddediyor. Gerek Amerikalı, gerek DSG yetkilileri, Bağuz’da sıkışan terör örgütü üyelerinin silahlı mücadeledeki en deneyimli savaşçılar olduğunu ve bundan dolayı çok sert çatışmalar, intihar saldırıları ve bubi tuzaklı direnişler beklendiğini söylüyor.

Ayrıca VOA’ye konuşan DSG’ye yakın kaynaklar, çok sayıda IŞİD militanının yer altındaki tünellerde bekliyor olabileceğine ve bu tünellerin 2 kilometreye kadar uzayabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte DSG ve koalisyon yetkililerine göre Bağuz’da 300 kadar IŞİD üyesinin ve birkaç bin de sivilin kaldığı görüşü hakim. Birleşmiş Milletler, son hafta içinde 13 bin sivilin tahliye edildiğini, bu kişilerin çoğunun tünellerde saklandığını bildirdi.

Bağuz’dan kaçan siviller, bölgede daha yüzlerce sivilin bulunduğunu söylese de SDG yetkilileri başka sivil kalmadığını savunuyor.

Koalisyonun Bağuz’a yönelik nihai operasyonu, Başkan Donald Trump’ın, önceki gün Amerikan askerlerine yaptığı konuşmada IŞİD halifeliğinin elinden tüm toprakların alındığına yönelik açıklamasını izliyor.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: