KORKU, ÇIKAR ve TERCİH Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Read Time:1 Minute, 42 Second


Suriye savaşıyla beraber gerek cihatçı terör örgütlerin, gerek ırkçı, katliamcı Baas Şam rejimin ve gerek işgalci, çapulcu, ganimetçi, katliamcı Türk devletinin insanlık dışı uygulamalarından kaçan Sünni Arapların Kürdistan’ın Güneybatısı’na sığınan sayısının 4-5 milyon olduğu söylenmektedir.

Az-boz bir rakam değil, küçük bir ülkenin nüfuzunu aşan bir rakam. Şimdi ister Şam rejimi, ister Türkiye’nin Kürdistan’ın Güneybatısı’na yönelik bir işgal hareketinde Kürdler bir yana bu Sünni Arap kitlesinin yönü neresi olacak meselesi Avrupa’yı ciddi ciddi düşündürmektedir.

Bu soru hem Soçi’de, hem Varşova’da, hem Münih’te gündeme geldi.

Bu insanların yönü Avrupa olacağı herkes hem fikir.

Artık Türkiye üzeri mi, yoksa Afrika üzeri mi olur akın akın Avrupa’ya gelecekleri ortada. İşte burada Kürdistan’ın Güneybatısı için uluslararası camia tarafından öngörülen “güvenli bölge” sorunu Avrupa için önem kazanmaktadır.

Avrupa en çok korkan olduğu için taşın altına elini koymaktan çekinmeyecektir. Nedeni Suriye ve Türkiye Kürdlere saldıracak, yazık, bir katliam olmasından değil, tamamıyla kendi sistemlerinin çıkarı gereği böylesi bir politikayı kabullenmeye mecburdurlar. Çünkü o ebatlı bir kitlenin Avrupa’ya akını sistemi sarsar.

Avrupa bunu göze almadığı için Varşova’da “Güvenli Bölge” için “ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yaparız,” dedi.

Burada öne çıkar kendi çıkarı olmaktadır, yoksa Kürdleri koruma politikaları sonucu değildir.

İkincisi, ABD’nin olasılı bir İran operasyonuna karşı çıkmasının esas nedenlerinden biri yine bu mülteci korkusudur. Korku başa beladır.

Kürd/Kürdistan sorunu çözülmediği yanı sıra, islam dini bir reformdan geçmediği müddetçe Avrupa’nın bu korkusu devam edecektir. Çünkü İslami düşünce cihatçı üretmeye devam edecektir.

Bu potansiyel güç, Kürdlerin olduğu kadar insanlığın ve de Avrupa için büyük bir tehlikedir. Kürdler üzerine düşeni fazlasıyla yapıyorlar. Ölümüne savaşıyorlar. Rahmetli Örfi Akkoyunlu abımızın dediği gibi, “Kürdlerin palanlarından başka kaybedecekleri bir şeyleri yoktur.” Gerisini Avrupa düşünsün.

Avrupa’nın önünde iki yol var. Ya eskide olduğu gibi sömürgecilerimizi, her alanda destekleyecek, Kürdleri tarihte yok ederek kurtulacaktır, ya da ABD’nin Orta Doğu’ya vermek istediği yeni şekillendirmeyi destekleyip bu arada Kürd/Kürdistan sorununu ve İslamı bir reformdan geçirme çabasına katkı sunacaktır. Orta bir yol yoktur. Tercih Avrupa’nın.

24 Şubat 2019



Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: