GUAİDO: ÜST DÜZEY ASKERLER TÜRKİYE’YE GİTTİ

Read Time:1 Minute, 15 Second


Kendisini Venezuela’nın devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, birçok Maduro taraftarı komutanın ülkeyi terk ettiğini öne sürdü

Mezopotamya24-Kendisini Venezuela’nın devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, birçok Maduro taraftarı komutanın ülkeyi terk ettiğini öne sürdü. Kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, ülkeye sınırdan yardım sokulmaya çalışılırken kendilerini engellemeye çalışan askerlerin, komutanlarının çoğunun ülkeyi terk edip Türkiye’ye gittiğini bilmediklerini öne sürdü.

Guaido’nun bu iddiasına yönelik Venezuela ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

Bu arada Venezuela-Kolombiya sınırındaki gerginlik de arttı. Venezuela’nın sınırdaki Urena kasabasında halk, askerler tarafından Kolombiya sınırındaki köprüye yerleştirilen barikatlar ve dikenli telleri kaldırmaya çalıştı. Venezuelalı askerler cipi Kolombiya sınırında bekleyen insanların üzerine sürdü. Bunun üzerine Venezuela askerleri halka biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti. Göstericiler de askerlere taş attı. Urena sokaklarında göstericilerin lastik yaktıkları ve bazı araçları da ateşe verdikleri belirtiliyor. Sınırda bu gerginlik yaşanırken Kolombiya Göçmenlik Ofisi, Venezuela tarafından 4 askerin sınırı geçerek yardım istediğini bildirdi. Askerlerin rütbesi açıklanmadı. Yayınlanan bir videoda askerlerin silahlarını bırakarak teslim olur durumda Kolombiya tarafına geçtikleri görülüyor.

Kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido ise Brezilya sınırından ilk yardım kamyonunun ülkeye girdiğini söyledi.

Kolombiya-Venezuela sınırı arasındaki Simon Bolivar Köprüsü halen Venezuela ordusu tarafından barikatlarla kapatılmış durumda. Amerika’nın Venezuela sınırına gönderdiği insani yardımlar, Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ülkeye sokulmuyor. Maduro, söz konusu yardımların Amerika tarafından kendisine karşı düzenlendiğini söylediği darbe girişiminin bir parçası olduğunu söylüyor.

(Kaynak: Amerika’nın Sesi)Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: