YPG’NİN ZAFERİ Tarihin tekerrürü mü? Faysal DAĞLI

Read Time:2 Minute, 34 Second


Tarih, benzer olay ve sonuçların farklı zamanlarda, farklı şekiller ve farklı aktör ile farklı araçlarla tekerrür etmesi, benzeşmesi gibi bir şey midir acaba?

Kürdlerin IŞİD’e karşı kazandığı zafer, birçok boyutta tarihsel olayların ‘benzerliği veya tekerrürü’ olgusunun geçerliliğini akla getiriyor. Bu bağlamda son bin yılda Kürdistan ve Ortadoğu tarihinde yaşanmış Salahadin Eyubi ve YPG olgularının ‘benzerlik ve tekerrür’ boyutları oldukça ilginç. Aklıma gelenleri kısaca şöyle sıraladım:

-Salahadin Eyubi orduları, Mısır’ın başkenti Kahire’yi ele geçirerek 1171’de Fatimi Hilafetini sonlandırdı.

-YPG, 2019’da IŞİD’in başkenti Rakka’ya girerek Bağdadi Hilafetini sonlandırdı.

-Salahadin, Kürdistan’dan çok uzaklara sefer edip Haçlılarla savaşarak bölgeyi girdiği felaket sarmalından korudu.

-YPG, Kürdistan’dan uzaklara sefer edip Cihadilerle savaşarak bölgeyi sürüklendiği felaketten kurtardı.

-Papa Urbanus’un Haçlıları söz konusu dönemde Filistin merkezli bir devlet kurmuş, bölgeyi kasıp kavururken, Rakka’da, Kobani’de bölge halkları ile savaşa tutuşmuş ve tüm bölgeyi terörize etmişti.

-Halife Bağdadi’nin Cihadileri de Rakka merkezli bir devlet kurarak, başta Kobani, bölgeyi kasıp kavurmuş, geniş bir coğrafyayı terörize etmişti.

-Arap orduları 636’da Kadisiye’de Kürd ve Fars hanedanların son devleti olan Sasanileri yenilgiye uğratıp bölgeyi yakıp yıkarak Başkent Medain’e girmişti.

-Arapların ilk devleti olan Raşidiye Hilafeti’nin Kürdistan’ı talan etmesinden 1383 yıl sonra Kürd orduları cihadi Arapların son Bağdadi Hilafetini yıktı ve başkentlerine girdi.

-Sasani Kürdistanı’na saldırı emri veren Halife Ebubekir Sidik idi.

-Başur ve Rojava Kürdistan’a saldırı emri veren Halife Ebubekir Bağdadi idi.

-Haçlılar da, Cihadiler de Kürdlere korkunç zararlar vermiş, Salahadin’in kız kardeşi ve Ezdi Kürd kadınları bunlar tarafından büyük zulüm görmüş, savaş esirleri katledilmiştir.

-Ancak Salahadin de, YPG de esir aldıkları Haçlı ve Cihadileri öldürmemiş, kadın ve çocuklarına saygılı ve insancıl davranmıştır. Salahadin, Haçlı komutanı Richard’ı tedavi ettirip serbest de bırakmıştır! Ebubekir Bağdadi’nin akıbeti şimdilik belirsizdir!

-Salahadin’in orduları bölge halklarından oluşup Batı’dan gelen saldırganlara karşı savaştı.

-YPG orduları bölge halklarından oluşup, Batı’dan aldığı destek ile dünyanın farklı yerlerinden gelen Cihadilere karşı savaştı.

-Salahadin Eyubi, Sudan’dan Ermenistan sınırına, Yemen’den Anadolu içlerine kadar geniş bir zeminde çok sayıda yerel devletten oluşan büyük bir imparatorluk kurmuştu!

-YPG’nin zaferinin yol açacağı gelişme, aynı bölgenin merkezinde mukadder sarsıntılara neden olacak potansiyel taşıyor!

-Son bin yılda Salahadin ve YPG’nin orduları hariç, Kürd güçleri ülkeleri dışına çıkıp savaşmamış ve zafer kazanan olmamıştır!

-Kürdler tarihsel süreçte yaşadıkları zulümlerden dolayı ellerine fırsat geçtiğinde dahi intikamcı davranmadı. Ancak tarih ‘merhamet ve unutma’ üzerinden şekillenmiyor. Kürdlere karşı işlenen suçların bedeli er geç bir şekilde tarihin adalet terazisinde tartılmıştır!

-Kürdlerin ilk ve son büyük devleti Medlerin son lideri Aştiyax’ın (Eski Yunanca Astiyages) ismi “barışçıl” anlamına geliyordu. Aştiyax komşu devletlerle savaşmayı ve yayılmayı red ettiği için M.Ö 550’de tahtını Pars soyundan torunu Korş’a (Kyros) kaptırmış ve Kürdler tarih sahnesine bir daha ‘büyük devlet sahibi halk’ olarak dönememişti.) Bu da tarihin dersi mi oluyor acaba!

-Salahadin ve YPG ordularının zaferleri tarihe yön vererek kendi dönemlerinde insanlığın dinsel bağnazlık karşısında soluklanmasını sağladı. Salahadin halen insanlık tarihinin en önemli 100 şahsiyeti arasında sayılıyor. YPG, dünyanın demokratik değerlerini koruyan güçlerinin başında sayılıyor.

Bunca benzerlikler-tesadüfler-tekerrür ne anlatıyor sizce?Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: