Jeffrey: ‘Amerika Suriye’den Hızlı Çekilmeyecek’

Read Time:50 Second


Jeffrey: ‘Amerika Suriye’den Hızlı Çekilmeyecek’

Mezopotamya24– Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin Suriye’den tutarsız, hızlı bir şekilde çekilmeyeceğini, konuyla ilgili olarak müttefikleriyle danışma içinde olacağını kaydetti.

Jeffrey, “Onlara sürekli olarak bunun tutarsız, hızlı çekilme olmayacağını söylüyoruz, adım adım bir çekilme olacak” ifadelerini kullandı.

Jeffrey bu açıklamayı katıldığı Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptı.

Türkiye-Suriye sınırında güvenli bir bölge oluşturulmasıyla ilgili olarak YPG konusunda Jeffrey’le Savunma Bakanı Hulusi Akar farklı pozisyonlara sahip göründüler.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayında Amerikan askerlerinin Suriye’den çekeceğini açıklamasının ardından Rojava da gelişmelerin nasıl şekilleneceği merak konusu.

Türkiye Suriye’nin Kuzeydoğusunun sınır bölgesinde YPG’nin bulunmasından rahatsız. Ankaranın bahanesi ise YPG’yi PKK’nin uzantısı olarak değerlendiriyor. Amerika ise YPG’nin ana unsur bölümünü oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne destek sağlıyor. Washington bu desteğin IŞİD’le mücadele çerçevesinde olduğunu, ve gelinen aşamada Türk devletinin Kürtleri katlemesine izin vermeyeceğiz olarak kaydediyor.

YPG, Trump’ın Amerikan askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamasının ardından Şam ve Moskova’yla diyalog yürütüyor.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: