Kürtçe ders kayıtları başladı

Read Time:1 Minute, 59 SecondMerkezi Beyoğlu’nda bulunan Kürt Araştırmaları Derneği, ilkbahar dönemi Kürtçe ders kayıtlarına başladı. 3 ay sürecek kursta Kürtçenin Kurmancî, Kirmanckî ve Soranî lehçelerinde eğitim verilecek.

Mezopotamya24– Kürtçe dilinin geliştirilmesi ve öğretilmesi konusunda çalışmalar yürüten Komeleya Lêkolînên Kurdî (Kürt Araştırmaları Derneği), ilkbahar dönemi kurs kayıtlarına başladı. Kürtçenin Kurmancî, Soranî ve Kirmanckî (Zazakî) lehçelerinde dersler verilecek olan merkeze yapılacak başvurular 22 Şubat’a kadar devam edecek. Başvurular sonrasında ilk ders ise, 23 Şubat’a başlayacak.

Komeleya Lêkolînên Kurdî eğitmenlerinden Eyyüp Subaşı, verecekleri kursların içeriği konusunda bilgiler verdi.

Soranîce 

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Subaşı, bu dönem Kürtçenin 3 lehçesinde verecekleri eğitimlerin üç ay süreceği belirterek, “Kurmancî lehçesinde 4 seviye, Kirmanckî lehçesinde 2 seviye, Soranî lehçesinde ise birinci seviyemiz mevcut. Bu yıl ilk defa Soranîce ders veriyoruz. Daha önceden Soranîce atölyelerimiz oluyordu. Ama bu dönem artık 3 ay boyunca ders olarak verilecek. Yaz döneminde de Soranîce’nin ikinci seviye ve daha sonra da 3’üncü seviye şeklinde bir sistematik oluşturmaya çalışacağız” dedi.

‘Kısa sürede öğrenbilirler’

Subaşı, Kürtçenin doğru yazımı ve kullanımı konusunda şu uyarılarda bulundu: “Kürtçenin de diğer bütün diller gibi alfabesi var. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal medyada ya da herhangi bir yerde Kürtçe yazı yazıldığında bu alfabeye dikkat edilmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda bizim dile verdiğimiz önemi ve ciddiyeti gösterir. Kürtçe okuyup, yazmak isteyenler merkezimize başvurup, kısa süre içerisinde Kürtçe alfabeyi ve okuma yazmayı öğrenebilirler.”

Kendi anadilinde okuyup, yazamayanların gerçek manada okur-yazar sayılmadığını söyleyen Şubaşı, bu yüzden özellikle anadili Kürtçe olan herkesi ve Kürtçe öğrenmek isteyenleri açacakları kurslara katılmaya davet etti.

Kayıtlar internet üzerinden de yapılabilir

Kurslara kayıt yapmak isteyenler doğrudan merkezi Taksim’de bulunan derneğe giderek kayıtlarını yapabiliyor. Yine internet üzerinden şu linkten ön kayıt formu doldurularak başvuru yapılabiliniyor:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSetf9evmRqsK58QqOu4ZpHT-zjTGltGZQOxixVWlhAJ4dKI9Q/viewform?c=0&w=1

Merkezde verilecek kursların gün, saat ve seviyeleri şu şekilde:

“Kurmancî: 1’inci seviye: Pazartesi ve Çarşamba saat: 19.00-21.00

2’nci seviye: Pazartesi ve Çarşamba saat: 19.00-21.00

Soranî: 1’inci seviye Salı saat: 18.00-21.00

Kurmancî hafta sonu: 1’inci seviye: Cumartesi saat: 11.00-14.00

2’nci seviye Cumartesi saat: 14.00- 17.00

3’üncü seviye Cumartesi saat: 14.00-17.00

4’üncü seviye Cumartesi saat: 17.00-20.00

Kirmanckî (Zazakî) : 1’inci seviye Cumartesi saat: 11.00-14.00

2’nci seviye Cumartesi saat: 14.00-17.00”Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: