İlham Ahmed: Türkiye Suriye de terörizm faaliyetleri yürütüyor

Read Time:1 Minute, 46 SecondSuriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı İlham Ahmed, American Rojava Center for Democracy kurumu tarafından Washington DC’deki Ulusal Basın Merkezinde düzenlenen panelde Türkiye Suriye de terörizm faaliyetleri yürütüyor açıklamasında bulundu.

Mezopotamya24-Suriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı İlham Ahmed, American Rojava Center for Democracy kurumu tarafından Washington DC’deki Ulusal Basın Merkezinde düzenlenen panelde Türkiye Suriye de terörizm faaliyetleri yürütüyor açıklamasında bulundu.

Ahmed, Suriyeli Kürtlerin IŞİD ile mücadeleden dolayı sekiz binin üzerinde savaşçı kaybettiğini ve binlerce Kürdün daha yaralandığını hatırlatarak, Batılı ülkelere Suriyeli Kürtleri koruma çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmak istediği harekatın önüne geçilmesi talebinde bulunan  Ahmed, Türkiye’nin askeri faaliyetlerini de terörizm faliyetleri olarak nitelemesi dikkat çekti.

Ahmed, Türk ve Türkiye destekli güçlerin de Suriye’nin dışına çıkarılması için destek isterken, aynı zamanda Suriye’de bulunan bütün diğer yabancı güçlerin de ülkeyi terketmeleri gerektiğini ifade etti. 

Suriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı Ahmed, geçen hafta geldiği Washington, DC’de ayak üstü ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmüş sonra da bazı Amerikalı Kongre üyeleri ile bir araya gelmişti.

Görüşmede Trump’ın Kürtler için Güvenli Bölge kuracağını yinelediği belirtildi. Ahmed konuşmasında güvenli bölgenin Koalisyon güçleri tarafından kurulması ve Kürtleri koruması gerektiğini de kaydetti.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Salı günü Türk Meclisindeki kendi grubuna yaptığı konuşmada bu güvenli bölgenin Türkiye kontrolünde olması gerektiğini ve isteyen diğer ülkelerin lojistik yardım yapabileceğini söylemişti.

Trump ile konu üzerinde iyi anlaştıklarına vurgu yapan Erdoğan, buna karşılık alt düzey bürokrat ve askeri görüşmelerde ise sonuç alamamaktan yakınmıştı.

ABD’de temaslarını sürdüren İlham Ahmed, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kurmak istediği güvenli bölge ile ilgili olarak gelen sorulara karşılık ise; Türkiye’nin “zeytin dalı” olarak isimlendirdiği daha önceki Afrin operasyonunu hatırlattı ve orada gerçekleştirilen operasyonun tekrarının yaşanmaması gerektiğini ve bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu, Türkiye destekli operasyon sonrası ”Afrin halklarına soykırım uygulandığını” söyledi. 

Ahmed, Suriye’nin ‘tek millet, tek bayrak, tek din’ sistemi ile değil, farklılıklara saygı gösteren bir sistemle yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Ahmed’in Türkiye’ye yönelttiği sert eleştirilerin, ABD ordularının Suriye’den çekilme kararı sonrası Suriyeli Kürtlerin Türkiye’ye karşı yumuşadığı eleştirileri sonrası gelmesi dikkat çekti.

İlham Ahmed’in ABD’deki temaslarıyla ilgili Sitemize vermiş olduğu mülakat için linki Tıklayın

https://mezopotamyahaber24.net/2019/01/26/ilham-ehmed-abdnin-verecegi-guvenceleri-birinci-elden-duymak-istedik/Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: