ABD’de kritik IŞİD zirvesi

Read Time:1 Minute, 39 Second


ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından IŞİDŞ’le Mücadele Küresel Koalisyonu ilk kez bakanlar düzeyinde toplanıyor.

Mezopotamya24– IŞİD’le mücadelenin nasıl sürdürüleceğine dair önceliklerin belirlenmesi hedeflenirken, toplantıda Suriye’de oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunun da ele alınması bekleniyor.

Washington’da bugün gerçekleştirilecek küresel koalisyon toplantısına ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ev sahipliği yapacak. Toplantının gündeminde “Suriye’de birkaç hafta içinde nihayetlenmesi beklenen IŞİD’a yönelik askeri operasyonların ardından mücadelenin hangi boyutta sürdürüleceği” konusu var.

ABD’nin Gündemi

ABD, Suriye’de istikrarın ancak Birleşmiş Milletler (BM) önderliğinde yürütülecek siyasi çözüm süreciyle sağlanabileceği konusunda ısrarlı. Trump yönetiminin toplantının gündeminde tutacağı konulardan biri Suriye’deki İran etkisi olacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ı Irak’tan izlemeye devam edeceklerine yönelik sözleri Bağdat’ın tepkisine neden olmuştu. Koalisyon üyeleri, ABD’nin İŞID’a yönelik kampanyanın askeri boyutunu tamamen Irak’a taşıma niyetinde olup olmadığı sorusuna yanıt arayacak.

ABD Dışişleri, koalisyon üyelerinden Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından tutulan yabancı İŞID mensuplarının vatandaşı oldukları ülkeler tarafından geri alınmasına yönelik talebini yineleyecek.

‘Güvenli Bölge’

Ankara’nın Fırat’ın doğusu için beklediği güvenli bölge konusunun da toplantıda ele alınması bekleniyor. 74 ülke ve bir çok taraflı kuruluşun temsil edildiği küresel koalisyonun Washington buluşması öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ‘Suriye Küçük Grubu’ olarak bilinen ülkelerin bakanlarıyla bir araya gelecek.

Ankara’nın başından beri itiraz ettiği küçük grup formatında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün bulunuyor. Amerikan tarafı, bu grubu “Suriye’deki beklenti ve hedefler konusunda aynı fikirde olan ülkeler” olarak tanımlıyor. “Küçük Grup”, Suriye’nin geleceği için tek çıkışın BM önderliğinde Cenevre’de yürütülecek siyasi süreç olduğunu savunuyor ve Türkiye’nin Rusya ve İran ile birlikte tarafı olduğu Astana ve Soçi sürecine mesafeli.

toplantısının ardından küresel koalisyon bakanlar toplantısı Mike Pompeo’nun konuşmasıyla açılacak. İki buçuk saat sürmesi beklenen sabah oturumunun ardından aile fotoğrafı çekilecek ve IŞİD’ten kurtarılan alanlardaki azınlıkların korunmasının tartışılacağı çalışma yemeğine geçilecek.

Öğleden sonra koalisyonun 2019 hedeflerinin belirleneceği oturumun ardından yayınlanacak ortak deklarasyonla birlikte toplantı sona erecek.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: