Yavuz ÖZCAN Yazdı; Don KİŞOT

Read Time:3 Minute, 11 Second


Yavuz ÖZCAN Yazdı; Don KİŞOT

Bır kahraman olarak Don Kisot,Neşe ve keder insanın gözbebeğindedir. Nasıl bakarsan öyle görürsün” diyen Cervantes’in dünya edebiyat tarihine armağan ettiği dev roman, “Don Kişot” isimli kahramanın, arkadaşı Sanço Panço ile birlikte yel değirmenlerine açtığı savaşı anlatır. Cervantes, akıllı geçinen dünyaya Don Kişot ile kafa tutar. 

Don Kişot, haksızlığa başkaldıran, hep hayal peşinde bir kişidir. Küstahın ve rezilin belası olmak ister. Ama bunun dışında kamil bir insan, usta bir hatiptir. 

Don Kişot, gerçek bir kahraman değildir. Onun için kimse ilgilenmez onun düşündükleri ve ilgilendikleriyle. Onun dünyasına kimse girmek istemez. Kahramanlıkları ve söyledikleri başkaları için sadece bir eğlencedir. 

Destan kahramanları heybetlidir. Don Kişot ise çelimsiz ve sıska. Silahı hiçbir zaman işe yaramaz. Tek silahı vardır, ikna. Konuşur durmadan. Nezaket olsun diye konuşmaz.Laubaliliğe ve hataya tahammülü yoktur.Tembelliğe, uyuşukluğa karşı savaşır. 

Don Kişot tek başınadır.  Alışılmış bütün sahteliklere savaş açmıştır. Hayatta görmek istedikleri vardır ve aldansa da hep öyle görür.

 Cervantes Don Kişot’u yaratırken, romanın büyük bir bölümünde delilik kostümü giydirmiştir ona. Aslında bunu, Don Kişot’un yaptıklarını hoş görmemizi istediği için yapmamıştır. Kitabın yazıldığı dönem Feodalizm’in yıkılış ve tasfiye edildiği sürece denk gelmektedir. Dünya büyük devrimsel değişiklikleri yaşamaktadır. Görünüş itibariyle çığırından çıkmış bir zamandır bu. Mevcut bütün değerlerin geçerliliğini yitirdiği, yerine henüz yeni değerlerin oturtulamadığı bir dönemdir. Geleneksel kültürde bir amaç değişikliği yaşanmaya başlanmıştır. Aykırılıkların delilik sayıldığı bir zaman diliminde, zamanın zorladığı yeniliklerden, devrimden yana olanların, yaşamı sorgulayanların deli olarak nitelendiği bir dönemdir bu dönem. Akıllılar tutuculaşıp gericileşmiştir, bundan dolayıdır ki  “insanın delilik hali” hoş görülmektedir. Don Kişot’un deliliği bu anlamda sonu gelmiş bir çağın içinden çıkan, artık başka bir dünyanın gerekliliğinin çığlığının sözcüsüdür.  Cervantes Don Kişot’ta, eskimiş kabul edilen değerlere ters düşen bir kişilik yaratmıştır. 
 Dürüst, yardım sever, güçlünün ezmesine başkaldıran, haklıdan yana olan, cesur, kararlı, adalet ve eşitlik duygusu gelişmiş, kendi kimliği hakkında kendi karar verebilen, doğru bildiği yolda kararlılıkla ilerleyen biridir Don Kişot. Bu özelliklerle kahraman olacağına, toplum tarafından dışlanan, alay edile, yenilgiye uğrayan biri olur. Çoğu artık geçerliliği olmayan değerlere sahip olduğu ve geleceğin hümanist Rönesans değerlerini kapsadığı, yani eskiyle yeniyi harmanlayıp karıştırdığı için toplumla bütünleşmesi olanaksızlaşmış, yabancılaşmış bireydir artık ama toplumun ilerisinde bir bireydir aynı zamanda. 
Cervantes  aynı zamanda  psikolojik bir roman  yazmıştır Don Kişot’la. Çünkü roman boyunca şartların getirdikleriyle çatışma halinde olan, yaşadığı toplumun bireyi olurken kişiliğinde oluşan çatışmalarla başa çıkmaya çalışan karakterlerle baş başayız. ‘’İnsan Nedir, ne olmalıdır ya da olmamalıdır?’’ sorularına  yanıt ararız Don Kişot’la roman boyunca. Bu sorulara Her ne kadar değişen zamanlarla değişen yanıtlar veriliyormuş gibi gelse de aslında çağlar ve devrimler boyunca hiç değişmeyen bir cevabı Cervantes içimize oturtur. Victor Frankl, “İnsanı insan yapan, hayata yüklediği anlam ve amaçlardır.’’ der,  İnsanın Anlam Arayışı  kitabında. Unutmamalıdır ki, insanın hayata yüklediği anlam ve amaç başkalarını kapsamadığı zaman hayatın yaşanmaya değer yanı kalmamaktadır. İnsan amaçsız ve yalnız bir hiçtir. Kalıcı olan ve uğrunda savaşılmaya değen, başkalarını da kapsayan anlam ve amaçtır. İnsan yeryüzünde yalnız değildir. Yaşam çoğuldur. Bunu bize Don kişot da hissettirir. Nitekim romanın sonunda zıt değerleri temsil eden Don Kişot’la Sanço birbirine dönüşür. Don Kişot deliliğinden vazgeçer, Sanço onun vazgeçtiğini sahiplenir. Yine romanın psikolojik yanına dönersek; Don Kişot kişiliğimizin adaletli, erdemli, uyumlu, dengeli, sevecen, iradeli, akıllı, zeki yanıdır. İnsani yanımızdır. Bilincimizdir.
 Sanço Panza ise kişiliğimizin oburluk, bencillik, tembellik, şehvet, ikiyüzlülük, riyakârlık, öfke, hırs gibi duygularımızın ve arzularımızın yönlendirdiği hayvanî yanımızdır. Bilinçaltımızdır. Don Kişot aynı zamanda kişiliğimizin bu iki yanının çatışmasıdır.
 Başka seçeneğimizin olmadığına bizi inandırmaya çalışanlara inat, İnan daha iyi anlayacaksın kendini ve yaşadığın çağı ve karar vereceksin, onurun için savaşmaya, Kötülükler daha fazla ele geçirmesin diye  seni ve dünyayı.


 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: