Muş ilinde Ücretli Öğretmenlerin İşten Çıkarılması Muş Milletvekili Mensur Işık Tarafından Mecliste Gündeme Getirildi. 

Read Time:2 Minute, 25 Second


Muş ilinde Ücretli Öğretmenlerin İşten Çıkarılması Muş Milletvekili Mensur Işık Tarafından Mecliste Gündeme Getirildi. 

Mezopotamya24-Muş ilinde Ücretli Öğretmenlerin İşten Çıkarılması Muş Milletvekili Mensur Işık Tarafından Gündeme Getirildi. 

“Yeniden başvuru yapmanıza gerek yok. Görev yaptığınız okulda devam edeceksiniz” sözüne rağmen 195 ücretli öğretmenin  görevine son verildiğini belirten Işık konu ile ilgili resmi makamlar ve valilik tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını ifade etti. 

Işık konu ilgili soru önergesinde aşağıdaki ifadeleri kullandı.  Bireysel girişimlerle bakanlığa ulaşan bazı öğretmenlere yerlerine kadrolu öğretmen atanacağı belirtilmiş ancak yarıyıl tatilinin bitmesine rağmen beyan edilen atamaların gerçekleşmediği kaydedilmiştir.

Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Muş Şube Başkanı İlyas Aslan, “MEB bürokratları, konuyla ilgili bilgileri olmadığı söylüyor. Bir güvenlik soruşturması neticesinde Muş özelinde alınmış bir karar olabilir” şeklinde konuştu.

Aslan, öğrencisine battaniyeden çanta yapan öğretmenin de ücretli çalıştığını anımsatarak “Belki de bu tür şeylerinin önünü almak için böyle bir karar aldılar. Giden öğretmenlerimizin yerini bir şekilde doldursalar da yıl içinde öğretmen değiştiren öğrencinin yaşadığı psikolojik tahribatı düzeltemezler. Eğer böyle bir karar illa alınacaksa ve kendilerinde bir tasarruf hakkı görüyorlarsa bunun için yılın bitmesini beklemelilerdi. Öğrencinin bir yıl içinde motivasyonu, öğretmen ile sağlanabilecek bir durum. Ne yazık ki beşinci sınıfa kadar 20 öğretmen değiştiren öğrencilerimiz var.” ifadelerini kullanmıştır.

Ücretli öğretmenlerin yaşadığı sorunlara ek olarak işsiz bırakılmaları muş ilinde zaten yeterince verilmeyen eğitim hizmetlerine büyük zararlar vermekte ve kentin geleceği olan öğrenciler zarar görmektedir.

Benzer uygulamaların başka yerlerde de gerçekleştiği ancak şeffaf bir bilginin elde edilemediği belirtilmektedir. Özellikle darbe sonrası şeffaf olmayan atama işlemlerinin vardığı noktalardan birini gazeteci İsmail Saymaz haberleştirmiştir. Diyarbakır, Sur Bağıvar Ortaokulu’na atanan rehberlik öğretmeni Ömer Ekinci’nin tayin kararı; Özgecan Aslan cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürülmesine ilişkin yürüyüşe ve Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili protestoya katıldığı gerekçesiyle dört ay sonra iptal edilmiştir. 

Milli Eğitim Bakanının yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına iletilen sorular şu şekildedir:

1- Muş’ta 195 ücretli öğretmenin işine son verilmiş olması bilginiz dâhilinde midir?

2- Muş ilinde ücretli öğretmenlerin görevlerine son verilmesinin gerekçesi nedir?

3- Muş ilinde norm kadroya göre öğretmen ihtiyacı kaçtır? Bu kadroların ne kadarı için ücretli öğretmen istihdam edilmiştir? 

4- Muş ilinde işine son verilen ücretli öğretmenlerin yerine kadrolu öğretmen atanacağı iddiası doğru mudur? Doğruysa kaç öğretmen ataması gerçekleşmiştir? 

5- Görev başında olan öğretmenler hakkında sürekli olarak güvenlik soruşturması sürdürüldüğü ve öğretmenlerin psikolojik baskı altında tutulduğu iddialarına karşın bakanlığınızın bir açıklaması bulunmakta mıdır? 

6- Gerek ücretli öğretmenlerin gerekse de kadrolu öğretmenlerin işlerine son verilerek yerlerine siyaseten hükümete yakın kişilerden atama yapılacağı bilgisi doğru mudur? 

7- Öğretmen atamalarında yazılı sınav haricinde özellikle sözlü sınavlarda hangi liyakat koşulları aranmaktadır?

 

8- Ücretli öğretmenlerin yaşadığı sorunların çözümü için bakanlığınız hangi önlemleri almaktadır?

 

9- Türkiye’de kaç ücretli öğretmen görev yapmaktadır? İllere göre 2018-2019 eğitim öğretim döneminde görevlerine son verilen ücretli öğretmen sayısı kaçtır? Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: