ALDR XELİL:”Türkiye Misak-ı Milli’yi canlandırmak istiyor”

Read Time:1 Minute, 44 SecondALDR XELİL:”Türkiye Misak-ı Milli’yi canlandırmak istiyor”

Mezopotamya24-TEV-DEM Diploması Komitesi Sorumlusu Aldar Xelîl, Türkiye’nin Misak-ı Milli’yi yeniden canlandırarak Suriye’yi işgal etmek istediğini söyledi. Salih Müslim de Kuzey ve Doğu Suriye halklarının kendini savunarak onuruna sahip çıkacağını belirtti.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Cizre Bölgesi yönetimi tarafından Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla Kürt ve Arap kanaat önderleri, aşiret liderleri, din insanları ile toplantı düzenledi.

“Özgür Toplum ve Demokratik Suriye’ye Doğru” sloganıyla düzenlenen toplantıda TEV-DEM Diploması Komitesi Sorumlusu Aldar Xelîl ve PYD Sözcüsü Salih Müslim konuştu.

Uluslararası koalisyonun halen Suriye’de bulunduğunu belirten Aldar Xelîl konuşmasında şunları söyledi: “Onlardan Suriye için anayasa diyalogları ve hazırlıklarında, bölgenin güvenliğinde olumlu rol oynamalarını istiyoruz. Ortaklığımız, Suriye halkına destek için olmalıdır.

Türkiye’nin tehditlerinin önüne geçebilmek için birlik olmaya ihtiyacımız var. Erdoğan’ın işgal projesinde tüm Suriye’nin işgalinin olduğunu, Misak-ı Milli’yi canlandırarak Suriye’nin diğer bölgelerini de işgal etmek istediğini hepimiz biliyoruz.”

Türkiye’nin doğrudan bölgeye saldıramayacağını anladıktan sonra güvenli bölge konusunu gündeme getirdiği belirten Xelîl, “Türkiye’nin bu türden adlandırmalar altındaki girişimlerini kabul etmiyoruz. Çünkü Türkiye’ye karşı herhangi bir tehlike oluşturmuş değiliz. Ancak Türkiye bizim için bir tehlikedir. Türkiye birçok bölge dahil son olarak Efrîn’i işgal etmiş, şimdi de diğer bölgelerin işgali için tehditlerde bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Bölge halklarına demokratik Suriye için mücadele çağrısında bulunan Aldar Xelîl, Türkiye’nin Suriye’nin egemenliğini ihlal eden girişimlerine karşı durulması gerektiğini belirterek, “Adana Mutabakatı ve benzeri tüm anlaşmaları kabul etmiyoruz” dedi.

Minbic’de açlık grevleri için bildiri dağıtıldı

PYD Sözcüsü Salih Müslim de toplantıdaki konuşmasında Kuzey Suriye halklarının, Suriye genelindeki savaşa rağmen bir arada yaşayabildiği ve onurunu koruyabildiğini tüm dünyaya ispatladığını ifade etti.

Müslim konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Amacımız DAİŞ’le mücadele ve ülkemizi savunmaktır. Suriye toplumunun çıkarları için hareket eden güçlerle ilişki içindeyiz. Tüm halkımız bilmelidir ki şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarımızı bırakmayacak, kimsenin halkımıza ait toprakları işgal etmesine izin vermeyeceğiz.”

Konuşmaların ardından toplantıda yer alan katılımcıların değerlendirmelerine geçildi. Toplantıda Suriye krizine dış müdahalelerin olmadığı bir çözüm gerektiği, aşiretlerin çete hücrelerine karşı birlik halinde olması olduğu vurgusu yapıldı.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: