ABD’li İki Bayan Senatörden D. Trump’a Çağrı

Read Time:1 Minute, 16 Secondİki Bayan Senatörden D. Trump’ a Çağrı

Rojhat Badiki

Mezopotamya24-Cumhuriyetçi Diane Blacburn ve Demokrat Senatör Tammy Duckwort, ABD ordusunun Suriye’den çekildiğinde Kürt güçlerini korumak için bir strateji geliştirmesi için D. Trump’a baskı yapıyor.

Senatör Diane Blackburn (R-Tenn.) Senatör Tammy Duckworth (D-Ill.) Perşembe günü Trump’a, Kürt kuvvetleri ile Türkiye arasındaki silahlı çatışmayı önleme çağrısında bulunan bir mektup gönderdi.

Senatörler, “Müttefikleri terk etmek ve katliamlarını engellemek için hiçbir şey yapmamak, küresel koalisyonu IŞİD’i yenmek ve ülkemizin onurunu tehlikeye düşürmek için zayıflatır” dedi.

Suriye’deki Kürt kuvvetlerinin kaderi, milletvekilleri ve Trump’ın Suriye’den 2.000 ABD askerinin hepsini geri çekme planına karşı çıkan diğer kişilerin ortak kaygılardan biriydi.

Birleşik Devletler, Kürt kuvvetlerini Suriye’de DAEŞ ile savaşan en etkili yerel kara kuvvetleri olarak görüyor ve terörist gruba karşı kampanya boyunca destek verdi.

Ankara, Türkiye’deki Kürt isyancılarla bağlantılı teröristleri ele aldığını ve ABD güçlerinin Suriye’yi terk ettiği zaman saldırı tehdidinde bulunduğunu düşünüyor.

Mektuplarında, Blackburn ve Duckworth, Suriye’den çekilme sırasında ve sonrasında bir stratejinin, Türk ve Kürt güçleri arasında “silahlı çatışmaya karşı korunma” gerektirdiğini söyledi.

ABD’nin, Türkiye’nin Kürtlerle meselelerini barış içinde çözmesini sağlamak için her diplomatik aracı kullanması gerektiğini söylediler.

“Müttefikleri ve ortakları savunmak bizim çıkarlarımızda. IŞİD dünyadaki küresel istikrarı, ulus ve devletleri tehdit ediyor. Eğer Amerika Birleşik Devletleri dünyanın dört bir yanındaki sınırsız kara kuvvetleri dağıtımından kaçınmak istiyorsa, bölgedeki ortak düşmanımızla mücadeleyi etkin bir şekilde ele almak isteyen – ve yapabilen – güvenilir ortakları sürekli olarak ilişki geliştirmeliyiz.”

Ayrıca Mektuplarında; ABD’nin, Türkiye’nin Kürtlerle meselelerini barış içinde çözmesini sağlamak için her diplomatik aracı kullanması gerektiğini söylediler.Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: